Alexa

Davutoğlu: e-muhtıra aynen adresine teslim edildi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 27 Nisan’daki e-muhtıra aynen adresine teslim edildiğini belirterek "kimse halkın seçtiği Başbakana talimat veremez" dedi.

Davutoğlu: e-muhtıra aynen adresine teslim edildi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 27 Nisan’daki e-muhtıra aynen adresine teslim edildiğini belirterek "kimse halkın seçtiği Başbakana talimat veremez" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisince Rize'de düzenlenen mitingde konuştu. Rizelilere hemşehrileri olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini ifade eden Davutoğlu, Rize-Artvin arasında deniz üzerine havalimanı yapacaklarını söyledi.

27 Nisan e-muhtırasının yıldönümünü geride bıraktıklarını hatırlatan Davutoğlu,"Darbelerle, Cumhurbaşkanımız başbakan iken önümüzü kesmeye çalıştılar. Önümüzü kesebildiler mi? Dün 27 Nisan e-muhtıranın yıldönümüydü. 27 Nisan 2007’de dediler ki; ‘herkesten cumhurbaşkanı olur ama AK Parti’den cumhurbaşkanı olmaz.’ Biz ne dedik? Biz dedik ki, ‘O 27 Mayıs'ta kaldı. başbakanların idam sehpasına gönderildiği günler, 1960'ta kaldı. 'Kimse halkın seçtiği başbakana talimat veremez' dedi başbakanımız. 27 Nisan’daki e- muhtıra aynen adresine teslim edildi." diye konuştu.

CHP’nin HDP’nin barajı aşması için çalıştığını öne süren Davutoğlu, "Yani HDP'nin barajı aşması için CHP çalışıyor, koalisyonu anlayın. Türk Baasçıları ile Kürt Baasçıları yan yana. CHP ile HDP yan yana bugün gazetelerde var. Öte yandan dün bize tehditler savuran bu paralelcilerden biri, Ekrem Dumanlı, Diyarbakır'da Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile arka kapıdan girerek konuşuyor, arka kapıdan. Şimdi çıksınlar açıklasınlar, HDP çıksın açıklasın paralelcilerle ne işi var? O her zaman mukaddesattan bahseden, milleti aldatan paralel çete çıksın HDP ile ne işi var açıklasınlar. CHP çıksın paralelcilerle ne konuşuyorlar, HDP ile ne plan yapıyorlar açıklasınlar. Planı söyleyeyim; ham bir hayal peşindeler. Hep beraber bir araya gelip AK Parti'nin yükselişini durdurmak istiyorlar. Durdurabilirler mi? Siz buna izin verir misiniz Rizeliler? Biz verir miyiz Ankara’da? Ham hayal, ham hayal. İşte şu meydan gösteriyor, 3’ü değil 13'ü bir araya gelse, cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir araya geldiler, bir şey değiştiremediler. Şimdi bir araya gelseler, bu milletin iradesine ipotek koyamazlar." şeklinde konuştu.

'MİLLİ ŞEFLERİ DE TÜRKİYE'YE SIĞINAN 146 AZERİ'Yİ RUSLARA TESLİM ETMİŞTİ'

Kılıçdaroğlu’nun ‘Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz’ dediğini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Çünkü o ensar kültürünü bilmez. O, zalimlerin yanında durur. Sonra da soruyor bize; ‘İsrail'de neden büyükelçiliğimiz yok.’ Biz zalimlerle dost olur muyuz? Filistin’e bomba yağdıranlara dost olur muyuz? Suriyelileri katleden zalim Esed’e heyet gönderenleri dost kabul eder miyiz? Aramızdaki fark bu. Çünkü onun milli şefi de Türkiye'ye sığınan Azerileri Iğdır'da, Aras’ta 1944’te 146 Azeri'yi Ruslara teslim etmişti. Köprüde Türk askerinin gözünün önünde şehit edilmişlerdi. Ve yalvarmıştı onlar ‘bizi siz öldürün Ruslara teslim etmeyin’ diye. Ama onlar teslim ettiler. Şimdi aynen Suriyelileri teslim etmek istemeleri gibi. ‘Bizi siz öldürün teslim etmeyin Rus’a, bu Türklüğe yakışmaz, sığmaz namusa’ diye yalvardılar, bunlar teslim etti."
YORUM EKLE