Davutoğlu görevi iade edecek mi?

63. hükümeti kurmakta başarısız olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a görevi iade edecek mi etmeyecek mi tartışması devam ediyor.

Siyaset 18.08.2015, 11:04 18.08.2015, 11:24
Davutoğlu görevi iade edecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği 63. hükümeti kurmakta başarısız olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bu gün iade etmesi her ne kadar beklense de çeşitli alternatiflerde ortaya koyuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planlanmış bugünkü programına bakıldığında Ahmet Davutoğlu'nun kabulü yönünde bir program olmadığı görülüyor.

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı değerlendirmede: "Davutoğlu Cumhurbaşkanından aldığı hükümeti kurma görevini derhal iade etmesi gerektiğini en çok oy alan ikinci parti olarak hükümeti kurma görevinin CHP'ye verilmesi doğru olacağını, Cumhurbaşkanının görevi verme veya vermeme lüksü olmayacağını. be

HDP MYK toplantısına girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Demirtaş, “Başbakan Davutoğlu’nun görevi iade etmesi lazım. Cumhurbaşkanı'nın da süre dolmadan önce ikinci partiyi görevlendirmesi lazım. CHP’nin görevi kabul edip etmeyeceği kendilerinin bileceği iştir." dedi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Kaboğlu, Davutoğlu’nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada sarf ettiği “MYK (AKP Merkez Yürütme Kurulu) ve Cumhurbaşkanı ile istişareden sonra gerekirse hükümeti kurma görevini iade edeceğim” ifadesini değerlendirerek; Davutoğlu hükümeti kurma görevini hemen iade etmeliydi. Bahçeli’yle görüşmesi ardından, birlikte hükümet kurma olasılığı ortadan kalkınca kendi konutuna gitmek yerine görevi iade için Cumhurbaşkanı’na gitmesi gerekirdi, hemen bugün” dedi.  

Yorumlar (0)
banner442