Davutoğlu: Hiçbir ön şartımız yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Partilere seslendi: “Gelin tartışalım, hiçbir ön şartımız yok.” dedi.

Siyaset 09.01.2016, 15:33
Davutoğlu: Hiçbir ön şartımız yok
Afyonkarahisar’da başlayan AK Parti İstişare Kampı'nın açılışında konuşan Davutoğlu;, yeni anayasa çalışmalarıyla birlikte gündemdeki konuları değerlendirdi.

Doğu illerindeki operasyonların kamu düzeni sağlanıncaya kadar devam edeceğini, taviz verilmeyeceğini kaydeden Ahmet Davutoğlu, sınırdaki çatışmalar konusunda ise Türkiye’nin barış için üzerine düşen gayretleri göstermeye devam ettiğini dile getirdi. Davutoğlu, Türkiye’nin yüzde 4 büyüme gösterdiğini, seçim öncesi verdikleri vaatlerin de yüzde 30’unu gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:


Hiçbir cinayet şebekesi, hukuktan, adaletten, merhametten bizi uzaklaştıramayacaktır. 2015 yılı siyasi yolumuzda çok önemli bir eşikti. CHP ve MHP o zor günlerde elini taşını altına koymadı, sorumluluktan, milletin yolunda hizmet etmekten kaçındılar. 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 arasında Türkiye yönetilmesi zor bir süreçten geçti. Ameliyatlara, operasyonlara, kaosa geçit vermedik. Ülkemizi, milletimizi hedef alan operasyonlara büyük bir kararlılıkla karşı durduk. Başımız hiçbir zaman öne eğilmeyecek dedik ve eğdirmedik. Sorumluluğumuzun farkındayız. 7 Haziran’da en güzel cevap verildi. 7 Haziran'dan 1 Kasım seçimlerine kadar ülkeyi hükümetsiz bırakmadık.

Suruç saldırısıyla birlikte Türkiye'de ameliyat yapılmak istendiğini dile getiren Davutoğlu; biz gerektiğinde her türlü riski alırız. Ama bu ülkenin milletin kaderini bir saniye bile düşman ellere teslim etmeyiz.'dedi.
Davutoğlu; 'Bu ülkeye aşığız, tek bir zerre toprağı için canımızı vermeye hazırız. Bizim aramızda etnik milliyetçilik olmaz. Sadece Türkiye milliyetçiliği olur' dedi.

'KAMU DÜZENİ SAĞLANINCAYA KADAR OPERASYONLARA DEVAM EDECEK'

Bazılarının terör örgütünün sözcülüğünü yaptığını söyleyen Davutoğlu,“Bu ülkenin kardeşliğine barikat kuramazlar. Toplumsal huzuru bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Hendekleri çukurları savundukça kazdıkları çukurlara kendileri düşerler. Dünyanın hiçbir yerinde terör siyasetçiler tarafından bu denli teşvik edilemez, yüceltilemez. Terör faaliyetlerine karşı bütün siyasetin omuz vermesi gerekiyor. Üç beş terör şakşakçısına hiçbir boyun eğmeyiz. Kamu düzeni huzur sağlanacağına kadar demokrasi ve huzur operasyonlarına devam edeceğiz. Baskılara rağmen kararlılıkla duran vatandaşlara teşekkür ediyorum. Bölgenin terörden arındırılmasın istiyoruz. Bunun içinde tüm dünya milletlerine çağrıda bulunuyoruz. PKK ve DEAŞ’a karşı ulusal güvenliğimizi sağlamak için mücadele devam edecektir. Bütün terör olaylarını terör unsurlarının temizlenmesine barışın hakim olmasını bölge halkının barışa kavuşmasın temenni ediyoruz. Türkiye barışın tesisi konusunda samimi gayretlerini sürdürüyor. Herkesin de barış için çaba göstermesi gerekiyor. Biz bölgemizde her türlü çatışmadan ve gerilimden arındırılmasını istiyoruz. ABD, Rusya, İran’a da körfez ülkelerine çağrımız aynıdır. İnsanların ölmesine seyirci kalmayın. Suriye’de insanların ölmesini izlemeyin, merhamet edin. Suriyeli kardeşlerimize açık kapı politikamız sürecektir.” dedi.
Yorumlar (0)