Davutoğlu'ndan Önemli Açıklamalar...

Maden kazası nedeniyle Karaman'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu kurtarma çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Siyaset 29.10.2014, 21:08 29.10.2014, 21:23
Davutoğlu'ndan Önemli Açıklamalar...
Maden kazası nedeniyle Karaman'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu kurtarma çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından önemli satırlar şöyle:

-Bütün gece çalışma sürdürüldü ancak eğimin yoğunluğu ve özellikle su baskını dolayısıyla çamurlaşan ortam nedeniyle çalışmalar istediğimiz kadar ilerlemedi. Bir taraftan zamanla yarışılıyor, bir taraftan da yoğun su nedeniyle ilerlemekte zorluk yaşanıyor. 30 kurumumuz kriz yönetimiyle devreye girdi. Her halükarda elimizden gelen tüm imkanlarla gece gündüz çalışmaktayız.
 
-Bu coğrafyayı çok yakından bilen biriyim. Doğduğum mekan buraya çok yakın. Toros Dağlarındaki iş imkanlarının kıtlığı ve buradaki insanların, madende olan kardeşlerimizin de helal rızık için ne zor şartlar altında çalıştığını en yakından bilen birisi olarak söylüyorum, her birinin acısını üzüntüsünü paylaşıyoruz. Biran önce bu kardeşlerimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Öncelikli meselemiz suyu süratle tahliye etmek ve helal rızık için oraya inmiş kardeşlerimize biran önce ulaşmak, en temel hedefimiz bu. 
 
-420 görevlimiz fiilen alanda çalışıyor. Bunun 329’u arama kurtarma konusunda uzman kişiler. Dalgıçlarımız var. Olabilecek her ihtiyacı karşılayabilecek birikimimiz devreye sokulmuş durumda. İnşallah en kısa zamanda kardeşlerimize ulaşırız ama durumun zorluğu aşikar. Bu zor şartları aşarak madenci kardeşlerimize ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ailelerin birçoğuyla kucaklaştım.
 
-Herhangi bir şekilde işletmenin ya da her hangi bir kurumun ihmali varsa kesinlikle bunun hesabi sorulur. Kimsenin şu veya bu gerekçe ile soruşturmadan azade olacağı gibi bir kanaat sahibi olmaması icabet eder. Bizzat bu işin takipçisi ben olacağım. Her bir işçimizin canı bize emanettir.
 
-Bakanlarımıza gerekli talimatları verdim. En detayına kadar incelenecek nerede bir ihmal varsa hesabı sorulacak. Her hangi bir ihmal ya da yanlış uygulama yoksa bu kazanın oluş sebebi ile ilgili süreç ortaya konacak ve ek alınması gereken tedbirler alınacak” diye konuştu.
 
-Maalesef birçok madenimizde çok eskiden beri devam eden çalışmalar olduğu için yeterli teknolojik altyapı sağlanamamış görünüyor. Teknolojik yenilenmede dahil olmak üzere madenlerimizin süratle modernizasyondan geçirilmesi lazım. Bu çerçevede elimizden geleni yapacağız.
 
-Madencilere hangi zaman zarfında ulaşılabileceğini söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bütün arkadaşlardan geniş bir brifing aldım. Bu konuda hemen bir bilgi vermek doğru ve mümkün değil. 775 metre kotta kaza oluyor, 812 metreye kadar su çıkıyor. 35 metrelik su birikimini aşarak oraya ulaşmamız gerekiyor. Pompaların devreye girmesiyle 10 metrelik bir tahliye oldu. Ahtapot devreye girdi ve tahliye başladı. Süratle ilerlemeye çalışıyoruz ama işçilerin nerede olduğu lokasyonları tam tespit edilemediği için onlara ne zaman zarfında ulaşılabilir bunu söylemek mümkün değil. 
 
AFAD'ın açıklamasına göre madende mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarında, suyun  tahliyesini hızlandıracak yeni jeneratör ve motopomplar olay mahalline sevk  edildi. Bunlardan biri olan ve 'ahtapot' olarak adlandırılan, olay mahalline  ulaştı. Ahtapotla çalışmalar daha hızlı devam ediyor. Ahtapot, dakikada 8 bin 500  litre su tahliye edebiliyor. 60 metre derinlikten su çekebilme yeteneğine sahip  olan araçlar, 50 metre yükseğe su tahliyesi yapabiliyor. Alana sevk edilen  jeneratörler sayesinde 250 kW'lık mevcut kurulu güç 6 kat arttırılarak çalışmalar  daha hızlı bir şekilde yürütülmeye başlandı.
 
Maden Mühendisleri Odası Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı madenle ilgili tespitlerini sundu.Olayın yaşandığı bölgede üç ayrı firmanın maden işlettiğini söyleyen MMO, bu firmaların ‘havza madenciliği’ yapmadığını, yani imalatlarının birbirlerini nasıl etkileyeceğini bilmeden planlama ve üretim yaptıklarını belirtti.
 
Yakınlardaki eski madenlere fazla yaklaşılması nedeniyle, bu alanlarda yıllar boyu biriken yaklaşık 10 bin metreküp suyun ocak içerisine dolduğunu söyleyen uzman heyet, olayın planlama ve üretim hatası olduğunu savundu.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  AFAD Başkanı Fuat Oktay ve Karaman Valisi Murat Koca'nın sabah saatlerinde alanı  adım adım inceleyerek çalışmaları kontrol ettiğinin aktarıldığı açıklamada, saha  denetiminden sonra Bakanlara ve valiye, AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde  çalışmalar hakkında brifing verildiği anlatıldı. 
 
Bakan Taner Yıldız, saat 11.00'deki şu bilgileri verdi: Her geçen dakika ümitlerimizi daha da aza indirdiği bir andır. Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki böyle bir gerçek var. Çalışmalar bütün ocaklardan özel kamu ayırım yapmaksızın devam ediyor. Umke, Kızılay, AFAD’ın TTK’nın bütün ekipleri aktif halde bulunuyorlar."
 
Maden tabanında 10-12 bin ton su bulunduğunu anlatan Yıldız, dalgıçların arama-kurtarma çalışması için dalış yapmayı denediğini fakat sonuç alınamadığını belirtti. Yıldız,  "Şu anda madendeki su seviyesi maalesef işçilerimizin bulunduğu seviyenin üzerinde bulunuyor. Suda görüş mesafesi 1 metre bile değil. Dalgıçlar, 3-4 metre dalmalarının dahi tehlikeli olduğunu ifade ettiler. Madende 10-12 bin ton su var. Görüş mesafesi 1 metre bile değil. Girin talimatı veremeyiz" diye konuştu.
 
Şu anda su  seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin daha üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki  böyle bir gerçek var.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Karaman  Ermenek'te maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin, "Suda  aşağı yukarı desandreden 10 metrelik bir düşüş söz konusu"
 
Facianın meydana geldiği maden ocağının yanındaki TURAB Maden Ocağı’nda görev yapan maden mühendisi Emel Tunçdemir de kaza sonrası maden ocağına koşan ekiplerin arasındaydı. 
 
Yaşlı gözlerle çalışmalara katılan Emel Tunçdemir, maden ocağında su tahliyesin hızla devam ettiğini, belirli bir düzeye kadar yardım ekiplerinin ocağa girebildiğini söyledi. Tunçdemir, "Aşağıya inemedim, zaten belirli bir seviyeye kadar inebiliyoruz ondan sonrasına inmek mümkün değil. Takan Deresi yatağında olan galeride suyun patladığını tahmin ediyoruz. Ben daha önce böyle bir kaza duymadım" dedi.
 
Kazanın, işçilerin bulunduğu ocağın yanındaki daha önce kullanılıp terk edilen ocakta biriken suyun patlamasıyla meydana gelmiş olabileceğini belirten maden mühendisi Emel Tunçdemir, yeraltı suyu patlamalarının dünyada da görüldüğünü söyledi. Tunçdemir, "Ermenek bölgesinde metandan dolayı 10 kişi ölmüştü. Böyle bir kaza ilk defa oluyor. Bu kaza bizi çok derinden etkiledi. Acımız büyük. İçeride benimle çalışan arkadaşlarım da vardı, hepsi efendi insanlardı. Allahtan ümit kesilmez" diye konuştu.
 
Suyun tahliye edilmesi için TIR’larla dev borular bölgeye taşınırken, kurtarma ekipleri yeraltından güçlü su tahliyesi yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ’Ahtapot’ olarak nitelendirilen aracın bölgeye gelmesini bekliyor.
 
Ermenek'te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu. Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri şöyle:
"Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu"
Yorumlar (0)