Demirtaş Savaşa Çağırdı

HDP lideri, bütün gençlere IŞİD’e karşı cephede savunma çağrısı yaptı.

Siyaset 21.09.2014, 00:06 21.09.2014, 00:14
Demirtaş Savaşa Çağırdı
 
HDP lideri, bütün gençlere IŞİD’e karşı cephede savunma çağrısı yaptı.

Demirtaş, “Mademki uluslararası güçler ve Türkiye bu konuda sesiz kalıyor, Türk’ü ile Kürt’ü ile Kobani’ye gidip IŞİD barbarlığına karşı direnelim” dedi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş,  IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını değerlendirdi. Demirtaş, IŞİD’in Kobani’yi düşürmesinden sadece Kürtler değil, tüm Türkiye’nin zarar göreceğini öne sürdü. Demirtaş, şöyle konuştu: “Kürtler, şu anda sadece Kobani’yi değil, aslında bütün bölgeyi savunuyorlar. Türkiye’yi de savunuyorlar. Herkes bilmeli ki; IŞİD’in hedefleri arasında İstanbul da var.

Bugün IŞİD’e sesiz kalanlar, bugün IŞİD Kürtler ezsin diyenler yarın çok pişman olabilirler. Ben özellikle uluslararası kamuoyuna çağrı yapıyorum. Hafta başında Amerika’da olacağız orada da temaslarımızı bu yönlü sürdüreceğiz. Kürtlere hava operasyonları dahil, silah ve lojistik destek verilmeli.” Demirtaş, “Bütün gençlere IŞİD’e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum. Bugün Kobani’de insanlık onuru savunuluyor. Mademki uluslararası güçler sesiz kalıyor, mademki Türkiye bu kadar sesiz kalıyor Türk’ü ile Kürt’ü ile Alevisi ile Sünnisi ile gençler gidip Kobani’de IŞİD barbarlığına karşı direnebilmelidir. Açıkça bu çağrıyı yapıyorum.”  Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin  Eşbaşkanı Salih Müslim de benzer bir şekilde, IŞİD’e karşı çağrıda bulundu. Müslim; “Bütün Kürtlerin, Kobani’nin yanında olması gerekiyor. Herkes seferber olmalı. Kim ne yapacaksa şimdi yapsın. Hem katılım, hem siyasi, hem diplomatik açıdan, hem uluslararası ilişki bakımından kim ne yapacaksa şimdi yapsın” diye konuştu.

Yorumlar (0)