Alexa

Dershaneler düzenlemesi imzaya açıldı...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, MHP seçim bürosu açılışındaki silahlı saldırıya ilişkin, 4 kişinin gözaltında bulunduğunu belirtti.

Dershaneler düzenlemesi imzaya açıldı...
 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, MHP seçim bürosu açılışındaki silahlı saldırıya ilişkin, "Olayla ilgili olarak şu anda 4 kişi gözaltında bulunmaktadır, bir kişi de aranmaktadır. Kişilerin isimlerini ve kimliklerini vermeyeceğim. Olayla ilgili soruşturma ciddi biçimde takip ediliyor" dedi.

Başbakanlık Merkez Binada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Arınç, toplantı sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'in ziyaretinin Türkiye ve Fransa için çok önemli bir başlangıç olacağını dile getiren Arınç, yaklaşık 22 yıl önce yapılan ziyaretten sonra bir Fransa Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ilk defa geldiğini hatırlattı. Arınç, "Aramızdaki ilişkilerin güçlendirilmesi, Avrupa Birliği süreci ve ikili ilişkiler bakımından bunun Türkiye ve Fransa için çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Hollande'in görüşmesine 7 bakanın katıldığını söyleyen Arınç, "Bakan arkadaşlarımız bir kısım anlaşmalara imza atılacağı için Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine köşke gittiler" ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konular hakkında da bilgi veren Arınç, Esenyurt'ta MHP seçim irtibat bürosu açılışında meydana gelen olayın da gündeme geldiğini bildirdi. Olayda Cengiz Akyıldız'ın vefat ettiğini anımsatan Arınç, şöyle konuştu:

"Bu olaydan dolayı gerçekten fevkalade üzgünüz. İçişleri Bakanımız Sayın Devlet Bahçeli'yi arayarak, hem üzüntülerini ifade etti hem de olayla ilgili bilgi vermişti. Biz de kısa bir müzakerenin arkasından hem olaydan duyduğumuz üzüntüyü hem de hükümetimiz adına hem ölenin yakınlarına, Cengiz Akyıldız'ın, üzerinden çıkan kimlikte Cengiz Yücel yazıyor ama Cengiz Akyıldız olduğunu biliyoruz, o arkadaşımızın ailesine Allah'tan sabır diliyoruz, kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz, başsağlığı diliyoruz. Hem oradaki aday arkadaşımıza, onunla yakın çalıştığını bildiğimiz için hem de Milliyetçi Hareket Partisi camiasına ve onu temsilen Sayın Bahçeli'ye biz de hükümetimiz adına başsağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz."

Olayda 4 kişinin de yaralandığını ifade eden Bakan Arınç, "Olayla ilgili olarakta şu anda 4 kişi gözaltında bulunmaktadır, bir kişi de aranmaktadır. Kişilerin isimlerini ve kimliklerini vermeyeceğim. Olayla ilgili soruşturma ciddi biçimde takip ediliyor. Karşıt görüşlü olanların önce taşlayarak sonra da silahla mukabele etmek suretiyle böyle bir olayın cereyan ettiği anlaşılıyor. Üzgünüz, umarız buna benzer olaylar kesinlikle olmaz ve seçim ortamı huzur ve güvenlik içerisinde cereyan eder" dedi.

Konuyla ilgili olarak siyasi partilere, adaylara ve seçim kampanyalarında yer alanlara bir hatırlatma yapmak istediğini belirten Arınç, seçim büroları ve adayların ofislerinin Yüksek Seçim Kurulunun verdiği izin ve mülki amirliklerin yetkisi dahilinde açılabileceğini hatırlattı. Arınç, bu yerlerin açılışlarının ve adreslerinin mutlaka mülki amire bildirilmesi gerektiğini ancak bu gereğe riayet edilmediğini gördüklerini bildirdi.

Bu tür yerlerde toplantı yapılacağı zaman ilçe emniyet amirliğine ya da il emniyet müdürlüğüne de bilgi verilmesinde yarar bulunduğunu anlatan Arınç, "Gerekli tertibat alınır ve orada güvenlik içerisinde bir seçim kampanyası yürütülmesi mümkün olur. Yani il başkanlıkları veya adaylar nerelerde seçim bürosu açtıklarını adresiyle ve tüm bilgileriyle mutlaka en yakın mülki amire bildirirlerse mutlaka çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu olayın son olmasını diliyorum. Çünkü seçime milyonlarca yurttaşımız katılıyor, yüzbinlerce adayımız var her birinin ve taraftarlarının güvenlik içerisinde bu kampanyada yer alması gerektiğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Arınç, toplantıda bakanların yaptıkları iç ve dış temas, katıldıkları toplantılarla ilgili bilgi verdiklerini ve başarılı sonuçlar alındığını ifade ettiklerini dile getirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Bakanlar Kurulu'nda, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı hakkında sunum yaptığını belirten Arınç, tasarının görüşüldüğünü, bakanların düşüncelerini ifade ettiklerini ve olumlu karşılanarak imzaya açıldığını bildirdi.   

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da Bazı Kanun, Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'yla ilgili sunum yaptığını aktaran Arınç, Milli Eğitim personeli ve teşkilat yapısına ilişkin bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi. Arınç, "Bunun 3 maddesi dershanelerle ilgilidir. Özel dershanelerin faaliyetlerini daha önce açıkladığımız gibi 1 Eylül 2015'e kadar sürdürmesi, bunların özel okula veya başka bir özel öğretim kurumuna dönüşmek isteyenlerin desteklenmesi, öğrenci etüt merkezleri ve buna bağlı hükümleri içermektedir. Çok pozitif bir düzenleme yapıldığı görüldü. Arkadaşlarımız katkılarını sundular ve olumlu bulunarak da imzaya açıldı yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderileceğini düşünüyorum" diye konuştu. 

Arınç, Cenevre Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ve önemli temaslarda bulunan bakanların da görüş ve düşüncelerinin toplantıda alındığını bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 21:12
YORUM EKLE