DESTİCİ; “2015 BÜTÇESİNDE YOKSULA, FAKİRE BİRŞEY YOK”

Mustafa Destici, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanan 2015 yılı bütçesinde fakire, yoksula bir şey olmadığını burada zengine faizciye, rantiyeciye ve yandaşa çok şey olduğunu söyledi.

Siyaset 10.12.2014, 20:13 10.12.2014, 20:31
DESTİCİ; “2015 BÜTÇESİNDE YOKSULA, FAKİRE BİRŞEY YOK”
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, iktidar yakınlarının KPSS’ye bile girmeden liyakatsiz olarak torpille devlet kurumlarında işe alınmalarının AK Parti tabanında bile büyük rahatsızlık oluşturduğunu söyledi.

Destici, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanan 2015 yılı bütçesinde fakire, yoksula bir şey olmadığını, burada zengine faizciye, rantiyeciye ve yandaşa çok şey olduğunu söyledi. Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Mustafa Destici, bu durumun milletin hafızasında derin yaralar oluşturduğuna işaret ederek, “Toplumun diğer kesimleri değil iktidar partisine oy veren kesimlerde de büyük rahatsızlık olduğu biliniyor. Bir takım yolsuzluk algıları, bakan vekil yakınlarına torpil, kayırmalar, ehliyetsiz olanların KPSS’ye girmeden bir takım görevlere girmeleri, bunların hepsi AK Parti tabanında bile büyük rahatsızlık oluşturmuş vaziyette. Bunların üstünü örtmek için iktidar partisi kendi belirlediği gündemleri ön plana çıkartmaktadır. Başta ana muhalefet olmak üzere, Meclis muhalefetinin buna sazan gibi atlamasının iktidarın işine geldi. Ve CHP’nin eski zihniyeti açığa çıkmaktadır. İslam dini, İslami değerler dediğiniz zaman, Kur'an dediğiniz zaman anlaşılmaz bir şekilde tepki vermektedir. ‘Sen niye rahatsız oluyorsun ki.’ Milletin ihtiyacı var. Ve buna karşı çıkarak ta iktidarın ekmeğine de yağ sürülmüş oluyor.” ifadelerini kullandı.

“2015 BÜTÇESİNDE YOKSULA, FAKİRE BİRŞEY YOK”

Mustafa Destici, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanan 2015 yılı bütçesinde fakire, yoksula bir şey olmadığını burada zengine faizciye, rantiyeciye ve yandaşa çok şey olduğunu söyledi. TBMM’de görüşülecek bütçenin belirtilen kesimlerin faydası için iktidarın oylarıyla da kabul edileceğini belirtti. AK Parti iktidarların döneminde vatandaşa 100 milyar doların üzerinde cezalar kesildiğini ifade eden Destici, gelirlerin çoğunu vatandaşlardan toplanan vergilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Destici, petrolün varil fiyatının neredeyse yüzde yüze yakın düşmesine rağmen 3-5 kuruş gibi aldatmaca indirimlerle Türkiye’nin akaryakıtı en pahalı kullanan ülke olduğundan söz etti.

Ekonomide iktidar tarafından hedeflenen rakamlara ulaşılamadığına da vurgu yapan Destici, 100 milyar dolarlık döviz rezervi olduğu söylenmesine rağmen, Türkiye’nin özel-kamu sektörleri olarak 2015 yılında toplam 230 milyar dolar borç ödeme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

SEÇİM KANUNU VE SİYASİ PARTİLER YASASI

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu demokratikleştirilmeden, milli idare önündeki yüzde 10 barajı kaldırılmadan, siyasetin finansmanı şeffalaştırılıp, partilere yapılan hazine yardımı adil hale getirilmeden Türkiye’nin demokratikleştirilemeyeceğine dikkat çekti. “Siz bunları demokratikleştirmeden de Türkiye’yi demokratikleştirecek bir Meclis çoğunluğu, yapısı oluşturamazsınız.” diye devam eden Destici, Meclis’in demokratik bir yapı, sistemden gelmediği için demokratik bir anayasayı da yapamadığını ifade etti.

Destici, “Tam demokratik bir sandıktan çıkmıyor, milli idare tam olarak yansımıyor. Miletin istediği kişiler vekil olmuyor, liderlerin iki dudağı arasından çıkan kişiler vekil oluyor. Tercihli sistemin gelmesi lazım. Mutlaka ön seçimin yapılması lazım. Çünkü milletvekilleri kendi iradeleriyle el kaldırıp indiremiyor.” şeklinde konuştu.

İktidar ve yandaşlarının pervasızca “Referanduma ‘hayır’ diyor bugün ‘baraj kalksın’ diyenler Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor’ ifadelerine tepki gösteren Destici, “Bu kadar yalan olur mu? Anayasa Mahkemesi’ne giden BBP, 2010 referandumunda da ‘evet’ diyen BBP. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuyu götüren biziz.” dedi. 
Yorumlar (0)