Destici: Başbakan’ın cesareti varsa ABD’ye sorsun

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, PKK’nın belinin kırıldığı yönündeki açıklamasını eleştirdi.

Siyaset 27.09.2015, 00:04 27.09.2015, 00:07
Destici: Başbakan’ın cesareti varsa ABD’ye sorsun
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bence Başbakan milletinin öfkesini dindirmek ve gazını almak yerine, ABD’nin ‘PYD’den ve YPG’den memnunuz’ diye bir açıklaması oldu. ABD, PYD ve onun silahlı gücü YPG’den memnunsa, PKK’dan ve onun silahlı gücünden de memnun olmuş olmuyor mu? Sayın Başbakan oraya gitmişken bunu bir sorsun" dedi.

BBP Lideri Mustafa Destici, aday tanıtım toplantısına katılmak üzere karayoluyla Sivas’a geldi. Belediye Nikah Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Destici, ilk olarak Mekke’de yaşanan üzücü olaya değinerek, hayatını kaybeden hacı adaylarına Allah’tan rahmet diledi.

'EĞER PRENS İÇİN YOLLAR KAPATILMIŞSA ÖNCE ONU TAŞLAMALI'
“Kim Suudi Arabistan’ı kınamazsa kınamasın, kınamaktan çekinirse çekinsin, şunu açıkça söylememiz gerekiyor; bu ilk değil. Eğer küçücük tedbirler alınsa bu izdiham olmazdı.” diyen Mustafa Destici, şöyle devam etti:

“Onun için mutlaka Suudi Arabistan'ın bunun hesabını İslam dünyasına ödemesi gerekir. Bundan önce de defalarca buna benzer hadiseler yaşandı. İslam dünyasının liderleri, Suudi Arabistan ile ilişkiler bozulmasın diye bu işi başsağlığı mesajlarıyla geçiştiremez, bu hatayı ve ihmali görmezden gelemezler. Onlar da o zaman vebale ortak olurlar. Bir basın organında yer aldığı gibi bir prens daha rahat hac farizasını yerine getirsin ve şeytan taşlasın diye o yollar kapatılmışsa, o zaman önce o prensi taşlamak gerekir. Orada bir kişinin rahatça hac görevini yapması için yüzlerce hacının ölmesine vesile olacaksın, bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu inşallah son olur.”

'PKK’NIN BELİNİN BÜKÜLMESİNİ DEĞİL, YOK EDİLMESİNİ İSTİYORUZ'
Başbakan Davutoğlu'nun, ABD'de yaptığı konuşmada PKK'nın belinin kırıldığı sözlerini de eleştiren BBP lideri Destici, "Eğer ülkeyi yönetenler biraz feraset ve cesaret sahibi olsalar, değil bir kere bu 31 senede PKK 31 kere biterdi. Bugün sayın Başbakanın ABD’de açıklamaları vardı; ‘Terör örgütünün beli kırıldı’ diyor. İnşallah kırılmıştır, biz belinin kırılmasını değil, tamamen yok edilmesini istiyoruz. 

Başbakan’a şunu sormak lazım; 13 yıldır AKP tek başına iktidarda. Hala ne diye Türkiye'nin PKK diye bir problemi var? Nasıl oluyor da PKK her gün her istediği noktada eylem yapma gücüne sahip? Nasıl oluyor da hala PKK her gün askerlerimizi ve polislerimizi şehit edebiliyor, her gün aynı tipte saldırabiliyor? Nasıl oluyor da PKK bugün daha güçlü ve moralli, daha meşru bir hale nasıl geldi?" diye sordu.

'BAŞBAKAN, ABD’YE PYD’Yİ SORSUN'
ABD’nin PYD’den memnun oldukları yönündeki açıklamasını hatırlatan Mustafa Destici, Başbakan Davutoğlu'na şöyle seslendi:

“Bence Başbakan'ın ABD’de şu soruya cevap vermesi lazım; milletinin öfkesini dindirmek ve gazını almak yerine ABD’nin geçtiğimiz hafta ‘PYD’den ve YPG’den memnunuz’ diye bir açıklaması oldu. Cumhurbaşkanı ‘PKK= PYD’ demişti. O zaman ABD, PYD ve onun silahlı gücü YPG’den memnunsa, PKK’dan da onun silahlı gücünden de memnun olmuş olmuyor mu? Sayın Başbakan sen bunun cevabını ver. Oraya gitmişken bunu bir sor. PYD’nin önderi Abdullah Öcalan bunu onlar açıklıyor. ‘Onlardan memnunsanız PKK’dan da memnun olmuş oluyorsunuz. Buna ne diyeceksiniz’ diye eğer cesaretiniz varsa ABD’ye bir sor bakalım. İçeride kükremeye benzemiyor. Başbakan'ın ABD’de yeterli zamanı da var bir sorsun bakalım”

Aday tanıtım toplantısına; Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, BBP Kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, BBP İl Başkanı Uğur Bulut, BBP Sivas milletvekili adayları ile parti teşkilatları katıldı. Aday tanıtımı sonrası Mustafa Destici, partilerle bayramlaştı.
Yorumlar (0)