Alexa

Destici: İktidarın 10 puanın üzerinde bir kayıp yaşadığını görüyoruz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici son yaptırdıkları kamuoyu yoklamalarında AK Parti'nin 10 puanın üzerinde oy kaybı yaşadığını gördüklerini söyledi.

Destici: İktidarın 10 puanın üzerinde bir kayıp yaşadığını görüyoruz
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici son yaptırdıkları kamuoyu yoklamalarında AK Parti'nin 10 puanın üzerinde oy kaybı yaşadığını gördüklerini söyledi. 

Cihan Tv Network'te yayınlanan Anadolu’da Sabah programına konuk olan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Destici, Çözüm Süreciyle ilgili son yaşanan gelişmelerin seçimle yüzde yüz ilintili olduğunu kaydetti. Destici, “İktidarın 10 puanın üzerinde bir kayıp yaşadığını çok net bir şekilde görüyoruz. Artık mevcut iktidarın tek başına devam edemeyeceği çok net bir şekilde gözüküyor. Yüzde onluk seçim barajı olmasa, temsilde adalet sağlansa, hazine yardımı eşit dağıtılsa bırakın kırkları Adalet ve Kalkınma Partisi yirmileri zor görür.” şeklinde konuştu.

“BENCE CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında geçen tartışmalara değinen Destici, bir belediye başkanının aynı partideki bir kişiye siyasi çıkarını gözeterek siyasi nezaketsizlik yapmasının siyasi edebe ve ahlaka sığmadığını söyledi. Destici şunları söyledi :”Tabi Sayın Arınç’ın buna cevabı çok okkalı oldu. Çok okkalı bir cevap verdi ve ‘seni istemiyoruz’ diyen kişi o cevabın altında kaldı. Neticede kamuoyu neyi bekliyor? Sayın Arınç’ın orada çok büyük iddiaları var. Bu iddiaların hukuk önünde araştırılmasını ve bunlarla ilgili netice bekliyor millet. Eğer burada 100 konu varsa, yetimin malından bahsediyoruz, devletin hazinesinden bahsediyoruz. Belediye Başkanı kendi yetkilerini bir takım çıkarı yetkileri içerisinde kullandıysa ya da yetkilerini aşarak bir takım usulsüzlükler yapmışsa bir Başbakan Yardımcısı bunu açık ve net bir dille ifade ediliyorsa savcılar tarafından soruşturulması ve Başbakan Yardımcısının da bilgilerini, belgelerini savcılarla paylaşması ve hukuki sürecin behemalel başlatılarak sonlandırılması gerekiyor. Bence cin şişeden çıktı. Tekrar bunu şişeye koyma noktasında başarılı olamayacaktır. Sayın Başbakan’ın ‘bu konu kapanmıştır’ demesi, kendi aralarındaki konu kapanabilir, kavga kapanabilir. Ama o 100 konuyu kim kapatacak. Sayın Arınç’ın dediği gibi imar yasasındaki bir takım değişikliklerle Ankara’nın çeşitli bölgeleri parsel parsel satılmışsa, birilerine peşkeş çekilmişse, Balgat, Yüzüncü yıl, Söğütözü, Çukurambar. Buralarda çok yüksek katlar var. İmar yolsuzluğuyla ilgili çok ciddi iddialar var, Ankara’nın hemen her tarafında. Bülent Arınç’ın çok önemli özellikleri var. Bir, Başbakan Yardımcısı, hükümet sözcüsü, Ak Parti’nin kurucusu. Dolayısıyla çok ciddiye alınmalı ve aydınlatılmalı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde bu tartışmaların Sayın Başbakan’ın kapandı demesiyle kapanmayacağını, bu çatışmanın alttan alta devam edeceğini, önümüzdeki günlerde de yaşanacağını düşünüyorum.” 

“ABDULLAH ÖCALAN’I MEŞRULAŞTIRAN CUMHURBAŞKANI’NIN KENDİSİDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hükümet üyeleriyle HDP heyetinin Dolmabahçe görüşmesine ilişkin sözlerini de değerlendiren Destici, “Abdullah Öcalan’ı meşrulaştıran Cumhurbaşkanı’nın kendisidir. Abdullah Öcalan’la görüşmelerin başlatılması talimatını vererek, önce MİT üzerinden daha sonra bizzat devletin diğer bürokrasisi üzerinden ve hükümet üyeleri üzerinden bu görüşmeleri yaptıran HDP üyelerinin Kandil’e göz yuman daha doğrusu bununla ilgili ortamlar hazırlayan, yasalar çıkartan Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisidir. Siz Güneydoğu Anadolu Bölgesin’de tamamen PKK’yı muhatap alırsanız, siz zaten onu meşrulaştırmışsınız demektir. Bölgedeki tüm insanlara ‘biz sizin adınıza bunları temsilci kabul ediyoruz’ diyorsunuz. Bölge fiili olarak PKK’nın ve siyasi uzantılarının kontrolüne girmiş vaziyette. Dolayısıyla PKK’yı meşrulaştıran kendisidir. Başka bir sorumlu aramaya gerek yok. Dolmabahçe görüşmesini biz de doğru bulmadık. Ama bunun doğru bulmadığını Sayın Cumhurbaşkanı’nı söylemesi beni tatmin etmiyor. Bu sürecin bizzat yürütücüsünün Sayın Cumhurbaşkanı olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanının izni olmadan, talimatı olmadan, görüşünü almadan asla ve kata Yalçın Akdoğan’ın başından bulunduğu bir hükümet heyetinin bir adım atabileceğini düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı. 

“PKK KONTROLÜNDE BİR DEVLET KURMAK İÇİN BURADAN GÖÇLER, NÜFUS AKTARMASI YAPTILAR”


Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in bir dergiye yaptığı açıklamada, Suriye'deki ortamın, PYD-PKK'yi "terör örgütü kimliğinden ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak görülmesine yol açtığı" 

uyarısını da değerlendiren Destici, “PYD şu anda IŞİD’le mücadelede başta Amerika olmak üzere batılı güçlerin müttefiki konumuna getirildi. Meşrulaştırıldı ve müttefik oldu. PYD eşittir PKK ise, Amerika’nın müttefiki PKK’dır. Bunların hepsinin lideri Abdullah Öcalan. Kendi içinizde ‘Kobani’ye asla koridor açmayacağız’ deyip koridor açarsanız, peşmergenin ağır silahlarla Kobani’ye geçerek PYD ile birlikte IŞİD’e karşı savaşmasına müsaade ederseniz neticede böyle bir sonuçla karşı karşıya kalırsınız. Önümüzdeki günlerde Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyiyle ilgili Amerika başta olmak üzere Batı’nın PKK ittifakıyla çok tehlikeli süreçler bekliyor. Türkiye’yi belki de çok zorda bırakacak. Sayın Cumhurbaşkanımız başbakanlığı döneminde 5 sene önce Irakla ilgili ‘Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız’ dedi. Daha sonra Barzani'yi kırmızı halılarla karşıladı. Aynı şeyi ‘Suriye’nin kuzeyinde Irak’ın kuzeyindeki gibi yapılanmayı kabul etmeyeceğiz ’diyor, geçmiş olsun. Orada çoktan orada öyle bir yapılanma kuruldu. Amerika'nın çizmiş olduğu yol haritası ve Türkiye’nin onayıyla. Bölgedeki Arap ve Türkmen nüfus bölgeden uzaklaştı. Türkiye’nin Güneydoğu’daki bazı illerinden Şırnak başta olmak üzere Diyarbakır başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyine göç var. Orayı Kürdistan, PKK kontrolünde bir devlet kurmak için buradan göçler, nüfus aktarması yaptılar. Bile bile lades dediler. Hem yapan sensin hem bağıran sensin. Bütün bunların sorumlusu 12 yıldır Türkiye’yi yöneten iktidar partisidir. Ağlanmaya sızlanmaya hakkı yoktur. Açıklamalarının pek çoğunu samimi bulmuyorum. ” diye konuştu.

“PARTİMİZİN YÜZDE YİRMİNİN ÜZERİNDE POTANSİYELİ GÖZÜKÜYOR”

Seçimde ittifak yapıp yapmayacakları hakkında konuşan Destici, “Büyük Birlik Partisi’nin barajı aşacak potansiyeli var. Son yaptırdığımız yoklamalarda yüzde yirminin üzerinde potansiyeli gözüküyor partimizin. Şartlar eşit değil. Biz geçmişte de seçim iş birliği olan bir siyasi partiyiz. Yelpazenin sağında olan partilerle seçim iş birliği yapmaktan çekinmeyiz. Biz açığız dedik. Parti olarak sonuna kadar kovalayacağız. Bunu ülkemiz için istiyoruz.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 13:07
YORUM EKLE

banner325