Destici: Yarbay hakkındaki disiplin soruşturması kaldırılmalı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hakkındaki disiplin soruşturmasının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Siyaset 26.08.2015, 15:31 26.08.2015, 16:04
Destici: Yarbay hakkındaki disiplin soruşturması kaldırılmalı
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hakkındaki disiplin soruşturmasının kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “Derhal kaldırılmalı ve şehidimizin ağabeyi tam tersine taltif edilmelidir. Evine ateş düşen bilir o acıyı. Ailesinde şehit olan bilir o acıyı.” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Destici, Oslo’dan başlayarak, İmralı süreci, Dolmabahçe ve Başbakanllık’ta yapılan görüşmelerin tutanaklarının açıklanması gerektiğini söyledi. Destici, “Acaba PKK ile bu süreçte neler konuşuldu. Hangi sözler verildi, hangi taahhütlerde bulunuldu? Bütün bunların milletimiz tarafından bilinmesi lazım.” ifadesinde bulundu.

Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan ile ilgili konuşan Destici, gelinen noktada yarbayın çok doğru bir sorduğunu söyledi. Destici, “Dün çözüm diyenler, çözüm için her şeyi yapanlar bugün ne oldu da sonuna kadar savaş diyorlar’ dedi. Bu sorunun cevabının verilmesi lazım. Ama bu sorunun cevabının verilmesi yerine millet ve vatan sevgisinden, ahlak sevgisinden nasibini almamış, şehitlik mertebesinin ne olduğunun gerçek anlamda idrakine varmamış gafiller sadece şehit yüzbaşımızın ağabeyini itham ederek bu süreci de geçiştirmeye çalışıyorlar. Ama milletimiz buna inanmıyor. Bizi üzen bir nokta da şehit yüzbaşımızın ağabeyi Mehmet yarbayımız hakkında bir disiplin soruşturmasının açılmış olması. Derhal kaldırılmalı ve şehidimizin ağabeyi tam tersine taltif edilmelidir. Evine ateş düşen bilir o acıyı. Ailesinde şehit olan bilir o acıyı. Şehitlerin yakınları hakkında soruşturma açıldığını bu dönemde gördük.” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ AHLAK, SİYASİ ETİĞE AYKIRI BULUYORUM”


Gazetecilerin sorularını cevaplayan Destici, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlar haricinde milletvekillerine teklif götürebileceğini söylemesini değerlendirerek, “Yasal olarak Sayın Başbakan’ın milletvekillerine direkt olarak teklif yapması mümkün. Siyasi ahlak, siyasi etik, siyasi teamül diye bir şey var. Ben aynı konumda olsam bu şekilde yapmam. Siyasi ahlak, siyasi etiğe aykırı buluyorum. Bir başka siyasi parti genel başkanının ağzından ‘biz bu seçim hükümetinde yer almayacağım’ demesine rağmen tutup o partiden herhangi birisine teklif yapmayı ben şahsen doğru bulmuyorum. Sayın Başbakan’ın da bu siyasi ortamı daha fazla germemesi adına böyle bir yol izlememesini daha doğru buluyorum.” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANI FİİLİ DEVLET BAŞKANIYMIŞ GİBİ DAVRANIYOR”

‘Dün YSK seçimlerin 1 Kasım’da olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 1 Kasım da olacağını söylemişti, bunu değerlendirir misiniz’ sorusuna Destici, şöyle cevap verdi: ”Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkililerinin dışına çıkmadığını, yetkilerini kullandığını söylüyor. Türkiye’de cumhurbaşkanının yetkilerinin fazla olduğunu, parlamenter sistemlerde bunun böyle olmadığını ifade ettim. Sayın cumhurbaşkanı bunun da ötesine geçiyor, fiili devlet başkanıymış gibi davranıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın Sayın Cumhurbaşkanı’ndan sonra bu tarihi telaffuz etmesi YSK adına, onun başkanı başta olmak üzere büyük bir talihsizlik. YSK bağımsız bir kurul, üstünde de başka bir kurul yok. Biz isterdik ki YSK bu tarihi kendi kurul üyeleriyle ve orada üyesi bulunan 4 siyasi partinin temsilcileriyle istişare ettikten sonra böyle bir kararı açıklasaydı bunu biz cumhurbaşkanı böyle söylediği için değil, ‘biz burada istişare ettik siyasi parti temsilcileri ile, kurul kararı olarak açıklıyoruz’ deseydi daha anlaşılabilir, kabul edilebilir olurdu.”

“ASLINDA BAKANLAR KURULU LİSTESİ DE BELİRLENDİ KÖŞKTE”

Millette ve kendisindeki kanaati paylaştığını aktaran Destici, “Aslında bakanlar kurulu listesi de belirlendi köşkte. 4 saat ne görüştü Meclis Başkanı ile ya da Başbakan’la. O liste de belirlendi sadece onun uygulaması yapılıyor. 7 Haziran’dan sonraki bütün bir süreç Cumhurbaşkanı’nın Başbakan ile yürüttüğü bir süreç.” diye konuştu.

“MECLİS DIŞINDA ÇATI BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ OLUR“


Seçim ittifakı konusunda değerlendirmelerde bulunan Destici, bugüne kadar Türkiye’de ülkenin milletin çıkarlarını şahıs çıkarlarının önüne koymuş tek siyasi hareket olduklarını ifade etti. Destici şunları kaydetti: ”Bugün de Büyük Birlik Partisi olarak ülkemizin hayrına bir teklif görürsek elbette ki bir seçim işbirliklerine açık bir siyasi partiyiz. Meclis dışındaki siyasi partilerle böyle bir şey gündeme geldiğinde çatı Büyük Birlik Partisi olur. Meclis içindeki sağ yelpazedeki siyasi partilerle de bizim kapımız açıktır. Bir teklif gelirse oturur, konuşuruz.“
Yorumlar (0)
banner442