banner434

banner433

Destici'den İdam Çıkışı: “İdam cezası gelirse Öcalan idam edilir"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara milletvekili Mustafa Destici, İdam cezasıyla ilgili açıklamada bulundu. Destici; İdam cezası geldiği taktirde Öcalan'ın idam edilebileceğini söyledi.

Siyaset 08.08.2018, 16:55 08.08.2018, 19:21
Destici'den İdam Çıkışı: “İdam cezası gelirse Öcalan idam edilir"

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Bebek katili Abdullah Öcalan ile ilgili bir soruya “İdam cezası gelirse idam edilir" şeklinde cevap verdi.

"İdam İçin Somut Kanıtlara İhtiyaç Duyulur"

İdam cezasının tekrar hukuk sistemine girmesinin kamu talebi olduğunu ifade eden Destici, "Sözlerim, kişisel değerlendirmelerimi ve kanaatlerimi aşan sorumluluk duyguları ile atılmış bir adımdır. Gittiğimiz her yerde milletimizin bize yönelik taleplerinin başında idam cezası gelmektedir. Bizim buna duyarsız kalmamız elbette mümkün değildir. Üstelik idam cezasına ilişkin söylediklerimiz, acımasızca bir intikam alma duygusunu da kapsamamaktadır. Şu bilinmelidir ki 'idam cezası' her tutuklunun infaz edilmesi türünden bir ceza değildir. “Somut kanıtlara ihtiyaç duyulur” İdam cezası uygulamalarında ceza hukuku sistemi hatalı uygulamaları bertaraf edebilmek için çok aşamalı bir kontrol mekanizması oluşturmaktadır." dedi.

"İdam İle İlgili Teklifimiz"

Bir suçluya idam cezası verilebilmesi için çok somut ve şüphe götürmeyecek kanıtlara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Destici, çok vahşice de olsa her suç idam cezası ile cezalandırılamayacağını belirten Mustafa Destici; "Oysa idam cezasının alternatifi olarak düşünülen 'ağırlaştırılmış müebbet' ve 'kastastrasyon (hadım bırakma)' daha mı insani cezalardır? Suçluyu ölene kadar 5 metrekarelik bir odaya tıkmak ya da hadım etmek daha mı insanidir? Üstelik bu cezaların da geri dönüşü yoktur. Unutulmamalıdır ki bizim idam cezası ile ilgili teklifimiz somut biçimde sübut etmiş 'küçük yaşta çocuklarımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı kaçırarak tecavüz edip öldüren cani sapıklar ile bizzat kurşunu sıkıp, bombayı patlatıp güvenlik güçlerimizi, masum insanlarımızı, kundaktaki bebeklerimizi katleden katil teröristleri' kapsamaktadır." dedi.

Amaç Adaleti Sağlamak

Kendini savunmaktan aciz masum bir çocuğa yönelik gerçekleştirilen acımasızca eylemler adi suçlar gibi görülemeyeceğini kaydeden Destici, “Kamu vicdanını rahatlatır” Burada hemen ilave edeyim, bizde tek başına idam cezasının amacının hukuki açıdan 'adaleti sağlamak' olmadığı iddialarını önemsiyoruz. Ancak bizim öncelikli amacımız adaletin yerine gelmesi yanında kamu vicdanını rahatlatmak ve kurbanların yakınlarında devlete ve adalete duyulan güveni tesis etmektir.” dedi.

Öcalan'ın hala terör örgütü ile ilintisi nin devam ettiğini ifade eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara milletvekili Mustafa Destici, "Ediyor. Hala terör örgütünün lideri mi? Lideri. Hala talimat veriyor mu? Veriyor. Dolayısıyla bunlar somut delillerle ispat edildiğinde bu eylemlerin talimatçısı olarak yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir" dedi.
 

Yorumlar (0)