Deva Başkanı Türk; Konut Görevlilerinin Yaşadığı Genel mesleki Sorunları Dinledi

Deva Partisi Samsun İl Başkanı Av Kebire Birer Türk, Konut görevlilerinin yaşadığı genel mesleki sorunların temeli, meslekte yaşanan sorunlar ve söz konusu sorunların çözümleri üzerine istişarelerde bulundu.

Siyaset 21.10.2021, 15:39 22.10.2021, 01:01
Deva Başkanı Türk; Konut Görevlilerinin Yaşadığı Genel mesleki Sorunları Dinledi

Konut görevlilerinin yaşadığı genel mesleki sorunların temeli, mesleki görev tanımının olmayışı, çalışma koşullarında standardın olmaması ile meslekte yaşanan sorunlar ve söz konusu sorunların çözümleri üzerine istişarelerde bulunan Deva Partisi Samsun İl Başkanı Av Kebire Birer Türk, Bu sorunları, Türkiye geneline taşımak için de önümüzdeki dönemde genel merkez başkan yardımcılarımızdan birinin katılacağı ilk toplantıya kendilerini de dahil edeceklerini söyledi.

Deva Partisi Samsun İl Başkanı Av Kebire Birer Türk, Canik ilçe başkanı Rıdvan Kudu ve canik teşkilatı, İlkadım ilçe başkanı Ender çıkla ile birlikte Karadeniz Bölgesi Konut Kapıcılar ve Kaloriferciler Y.D. Derneği (KAPKADER) Başkanı İlhami Dinçer ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Konut Görevlileri ve Kaloriferciler Sendikası (KONUT-SEN) Karadeniz Bölgesi Hukuk İşlerinden sorumlu Av. Yusuf Turgay Yurdakul ile Canik’te ile bir araya geldi. Görüşmeye Canik İlçesinde görevli konut görevlileri de katıldı.

Geniş katılım sağlanan toplantıda, Konut görevlilerinin yaşadığı genel mesleki sorunların temeli, mesleki görev tanımının olmayışı, çalışma koşullarında standardın olmaması ile meslekte yaşanan sorunlar ve söz konusu sorunların çözümleri üzerine istişarelerde bulunuldu.

Toplantıya katılım sağlayan konut görevlileri, herkesin yönetici olmaması gerektiğini ve tek bir yöneticinin apartman görevlileri üzerinde karar verici olmamasına, mesai kavramlarının çok geniş tutulmasına ve belli bi saati olmamasına değindiler. Ayrıca belli bir görev tanımları olmadığı için site içerisinde servis hizmetlerinin yanı sıra, tamir tadilat işlerinin dahi taraflarından yapıldığını tüm bunlara rağmen ise asgari ücret aldıklarını ve aynı vergileri ödediklerini ilettiler.

Görüşmeler sonrası ekibi ile çözüm önerileri üzerinde çalışan İl başkanı Türk: Konut görevlilerinin görev sorumlulukları açık ve net olmalı, site içerisinde veya apartman içerisinde ikamet eden sakinler de bunların dışına çıkmamalı. “Yapmaya Mecbursun” dayatması hiç adil ve insani değil doğru da değil. Apartman görevlilerinin görev tanımına girmeyen hizmetler için ayrı bir ücretlendirme söz konusu olmalı ve hizmeti alan tarafından ücreti ödenmeli. Bu sayede yoğun tempoda çalışan ve asgari ücret alan çalışanlar, ek gelir sağlayarak geçim derdine bir parça çözüm bulmuş olur. Ayrıca “Kapıcı” ibaresinin bu meslek grubu için genel geçer bir ibare olması literatürden çıkarılmalı. Maalesef bu konunun, bazı bölgelerde bu meslek grubunda çalışan vatandaşlarımızın çocukları üzerinde dahi akran baskısı konusu olduğunu gözlemledik. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil ve değişmeli. Bunlar da kurallar ve yönetmelikler ile sağlamalı. Gerekirse belediyeler ile birlikte çalışılmalı. Her mesleğin kendine dair zorlukları var ve günde en az iki kez evsel atıklarımızı bile alarak, işi için ter döken arkadaşlarımız daha çok saygıyı hak ediyor. Emek verilen hiçbir mesleğin diğerinden bir farkı ve üstünlüğü yok, yeter ki layığı ile yapılsın. Özellikle de pandemi döneminde insanların evde kaldığı sürede iş yükleri 5 katına çıkan bu meslek grubundaki arkadaşlarımıza minnet borçluyuz. Bu süre zarfında hijyen için daha çok temizlik yapıldı, servis yoğunluğu arttı ve herkes temassız kalırken onlar sürekli temas halinde çalıştılar ve bizlerle de aynı vergileri ödediler. Bu sebeple bu durumlarının ciddi ele alınması ve unutulmaması için partimiz teşkilatlarının yönetimi içerisinde bir adet apartman görevlisi temsilcisine yer vereceğiz. Onların bu sorunlarını Türkiye geneline taşımak için de önümüzdeki dönemde genel merkez başkan yardımcılarımızdan birinin katılacağı ilk toplantıya kendilerini de dahil edeceğiz dediler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)