DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Avukatlık Kanunu Hakkında Basın Açıklaması

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu Avukatlık Kanunu hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Siyaset 11.07.2020, 14:56 11.07.2020, 15:10
DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Avukatlık Kanunu Hakkında Basın Açıklaması

Avukatlık Kanunu Hakkında Basın Açıklaması yapan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avukatlık Kanunu değişikliğinin içeriği demokrasiye, anayasaya ve Anayasa Mahkemesi’nin geçmişteki kararlarına aykırı olduğunu savundu.

Baroları parçalayarak, iktidarın güdümünde bir savunma yaratmaya çalışmak zaten zayıflamış olan yargıya güveni tamamen ortadan kaldıran ayrıca TBB’nin seçim sisteminin değiştirilmesi de temsilde adalet ve demokrasi ilkelerine açıkça aykırı olduğunu belirten Yeneroğlu, iktidarı eleştirerek, "Yasa değişikliğinin gündeme geldiği andan bugüne kadar avukatların ve baroların görüşünün dikkate alınmaması, aksine avukatlar ve baroların, kendi inisiyatifleriyle seslerini duyurmak için yürüyüş yapmaya çalıştıklarında engellenmesi, komisyon görüşmelerine alınmamaları ve hükümetin talimatı altında hareket eden polisler tarafından şiddete maruz bırakılmaları demokratik bir toplumda kabul edilmesi mümkün olmayan uygulamalardır." ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi olarak, iktidara geldiklerinde Avukatlık Kanunu’nu yeniden düzenleyerek baroların ve avukatların asıl ihtiyaçlarını gidermek üzere demokratik ve adil temsil ilkeleri geremustafa yeneroğlu

ği gerekli düzenlemeleri yapacaklarını belirterek şunları söyledi; "Atacağımız tüm adımlarda demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü esas alacağız. Demokratik kanun yapım süreci gereği konunun muhatabı tüm avukatların ihtiyaçlarını dikkate alacak, avukatlık mesleğinin niteliğinin ve saygınlığının artması için her zaman destekçileri olacağız. Yargının bağımsız ve tarafsız olmasını, savunma hakkı ve adil yargılanma hakkının tekrar ülkemizde egemen olmasını sağlayacağız. Tüm mücadelemiz; daha adil, daha özgür ve daha çoğulcu bir Türkiye için."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)