Deva Partisi'nden Yeni Yıl Zamlarına Tepki

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, yeni yılda yapılan elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve otoyol zamlarına tepki gösterdi.

Siyaset 02.01.2022, 11:52
Deva Partisi'nden Yeni Yıl Zamlarına Tepki

Yeni yılda yapılan elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve otoyol zamlarına tepki gösteren İdris Şahin, partisinin genel merkezinde yaptığı konuşmada. ‘Akaryakıt ve elektrik dağıtım firmalarına da denetim yapacak mısınız?’ diye sordu.

İktidar, gece yarısı kararnameleriyle ülkeyi zam yağmuruna tuttuğunu belirterek, "Bu zam yağmuru, yanlış ekonomi politikalarının kaçınılmaz sonucudur. İktidara soruyoruz: Marketlere zam denetimi yaptığınız gibi, akaryakıt ve enerji dağıtım firmalarına da bir denetim yapacak mısınız? Belediye zabıtalarını akaryakıt istasyonlarına ve elektrik dağıtım şirketlerine gönderecek misiniz?”  dedi.

Elektrik faturası en az 200 lira olacak

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Sözde TRT payını kaldırarak faturalarda üç kuruşluk indirim yapan iktidar, kademeli faturalandırmayla küçük aileleri mağdur edecek usule geçmiştir. Bu kademelendirme ile artık elektrik faturası en az 200 liranın üstünde olacaktır." ifadelerine yer vererek şunları söyledi:

“Marketlere fiyat indirimi baskısı yaparken doğal gaz, enerji, akaryakıt maliyetinin bu kadar yükseldiği bir dönemde çiftçinin, esnafın, tüccarın, sanayicinin hangi ürüne, ne kadar indirim yapmasını bekliyorsunuz? Doğal gaz ve petrol ürünlerinin ithalata bağımlı olduğunu ifade ederek vatandaşa yapılan zammı izah ederken; kışın soğuk günlerinde Türkiye Kömür İşletmeleri’nin yerli kömüre getirdiği yüzde 38’lik zammı neyle izah edeceksiniz? Gece yarısından 12 saat öncesinde fahiş fiyatlarla mücadele sözü veren Sayın Erdoğan, 12 saat sonra yeni yıla yeni zamlarla girdiğimizin acaba farkında mısınız? Yoksa vatandaşın belini bükecek bu denli zamları sizden habersiz, size rağmen mi yaptılar? Herkese indirim çağrısı yapıyorsunuz. Devlet olarak bu indirim çağrısını öncelikle devlet kontrolündeki kalemlere yapmanız gerekmez mi?”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)