Devlet Bahçeli'nin 450 Delegesi Varsa Eğer....

MHP'de Yargıtay'ın kurultay kararını onamasının ardından MHP genel merkez'den seçimli olağanüstü kongre girişimi kafaları allak bullak etti.

Siyaset 27.05.2016, 19:12 27.05.2016, 19:56
Devlet Bahçeli'nin 450 Delegesi Varsa Eğer....
MHP'de Yargıtay'ın kurultay kararını onamasının ardından MHP genel merkez'den seçimli olağanüstü kongre girişimi bütün ülkücüleri sevindirse de 'Neden ve Nasıllar' diğer adayların konuşması ve yazılıp çizilmesiyle birlikte kafalar yeniden karıştı ve yeni bir sürec başlamış oldu.

Yargıtay karından sonra MHP genel merkezinin müracaat edebileceği bir yer varmıydı? Yoksa bütün yolların tüketilmesiyle birlikte MHP Genel Merkezi lehine olabilecek yollarla mı kurultaya gidiyor? Şu anda konuyla ilgili MHP’liler arasında konuşulan hususlara bakıldığında ortaya bir çok farklı tablo çıkıyor.  MHP’de her ne kadar kurultay için düğmeye bastıysa da aslında henüz resmi olarak kurultay kararı alınmış değildir.

Şu anda bir çok senaryo ortaya koyuluyor. Gerek merdiven altlarında, kahve köşelerinde gerekse MHP kulislerinde pek parlak konuşmaların olmadığını görüyoruz. Birbirinden garip senaryolar üretiliyor ve bu senaryolarla kafa karışıklığı daha da derinleşiyor. Bunları kabaca sıralamak mümkündür:

1-Tüzük kurultayı yapılmadan seçimli bir kurultay yapılacakve tartışmalı hale getirilerek mahkemeye taşınacak.

2- Kurultay salonuna hakim olunacak ve istenildiği gibi bir takım kurallar ortaya gelecek.

3-Kurultayın yapılma sürecinde birlikte hareket etmekte olan adaylar arasındaki fikir ayrılıkları körüklenerek karmaşa yaratılıp mesele oldu bittiye getirilecek.

4- Kurultay öncesi bazı adayların ihraç edilmesi hedefleniyor.

5-Dernekler kanununa göre tüzük değişikliği için delegelerin 3/2’si  kongre salonunda olması gerekiyor. Buna göre Tüzük Kongresi için salonda toplamda (1251 delege olarak kabul edildiğinde)  834 Delegenin bulunması icap ediyor.  536 Delegenin ise tüzük değişikliği lehinde oy kullanması gerektiği belirtiliyor.   Buna göre Devlet Bahçeli 400-450 delegeyi kontrol edebilirse tüzük değişikliği imkansız hale geliyor.

Bu ve benzeri senaryolar ortaya koyuluyor. Dolayısıyla konuyla alakalı diğer genel başkan adayları ince eleyip sık dokuyor. Çağrı Heyet’i öncülüğünde kurultay’ın yapılması yönünde ısrar ediliyor.

5- MHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi olamaz. O nedenle çok sayıda delege imzasına rağmen konu mahkemelik oldu. Eğer tüzük kurultayı yapılıp olağanüstü kurultay kararı alınmaz doğrudan genel merkezin istediği gibi seçimli kurultaya gidilirse hem mahkeme kararı hem de tüzük çiğnenmiş oluyor. 


Özellikle kafalara takılan bir diğer soru da şöyle; Adaylardan bazıları ihraç edilirse ne olur?

Adaylardan bazıları ihraç edilirse kongre günü delegelerin 20/1'inin imzasıyla ihraç edilmiş adayın dönüşü sağlanabilir.

 

semih övet/kapsamhaber 

Yorumlar (0)