Efkan Ala: Aliyev'in liderliğinde, küllerinden yeniden doğuyor, yeniden inşa ediliyor

Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Efkan Ala, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisinin (YAP) , Karabağ Zaferinin 1. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen çevrim "Karabağ Savaşı: Türkiye-Azerbaycan Kardeşliğinin Zaferi" konferansında konuştu.

Siyaset 27.10.2021, 11:31 27.10.2021, 12:03
Efkan Ala: Aliyev'in liderliğinde, küllerinden yeniden doğuyor, yeniden inşa ediliyor

Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Efkan Ala, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisinin (YAP) , Karabağ Zaferinin 1. yıl dönümü vesilesiyle çevrim içi düzenlediği "Karabağ Savaşı: Türkiye-Azerbaycan Kardeşliğinin Zaferi" başlıklı konferansta konuştu.

Kardeş Azerbaycan'ın, Karabağ'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in dirayetli liderliğinde yürüttüğü 44 günlük zaferin yıl dönümü vesilesiyle kahraman Azerbaycan ordusunu ve halkını kutlayan Ala, şehitleri rahmetle anarak, gazilere sağlık ve afiyet diledi.

Türkiye'nin, Azerbaycan'a 44 günlük vatan muharebesinde her türlü desteği verdiğini ve duasını esirgemediğini belirten Ala, iki milletin tarihte kazandığı ortak zaferleri ve yakın zamanda birbiriyle her konudaki dayanışmasını hatırlattı.

Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan bölgelerinin güvenliğinin ve yeniden inşasının sağlanmasını görev bildiklerini vurgulayan Ala, "Bu bağlamda Karabağ Eylem Planı çerçevesinde işgalden kurtarılan toprakların ihyasına çaba sarf ediyor, 30 Ocak'ta Ağdam'da kurulan Türk Rus Ortak Merkezi ile de bölgede istikrar, güvenlik ve güven inşası sürecine katkı sağlıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son 1 yılda Azerbaycan'a yaptığı üçüncü ziyarette Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le açılışını yaptıkları Fuzuli Uluslararası Havalimanı'nın, 1 yıldan kısa sürede inşa edildiğini hatırlatan Ala, Zengilan'daki "Türkiye-Azerbaycan Kardeşlik Bahçesi"nin de tarım alanındaki iş birliğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Ala, "30 yıllık işgal ve ihmalin sonrasında işgalden azad edilen bölgeler, Aliyev'in dirayetli liderliğinde, tabiri caizse küllerinden yeniden doğuyor, yeniden inşa ediliyor." dedi.

Yeniden imar ve ihya sürecinde Türkiye'nin, Azerbaycanlı kardeşlerine destek vermeyi sürdüreceğini kaydeden Ala, şöyle devam etti:

"İstikrar ve güvenliğin önündeki en önemli engel olan işgalin sona ermesiyle yeni fırsatlar yakalanmıştır. Karabağ zaferinden sonra sahadaki yeni gerçekler göz önünde bulundurularak bölgemizde iyi komşuluk ilişkilerinin kurulmasını arzu ediyoruz. Bu çerçevede kapsayıcı vizyonla, Güney Kafkasya'nın, gözyaşıyla değil istikrar ve refahla anılması için gayret sarf ediyoruz."

Ala, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte yer aldığı üçlü ve dörtlü mekanizmalardan bölgesel konularda olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Ermenistan'ın, bugüne kadar bölgesel iş birliğinin dışında kalarak, en büyük zararı kendisine verdiğini söyleyen Ala, şöyle devam etti:

"11 Ocak 2021'de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan üçlü bildiri doğrultusunda, bölgedeki ulaştırma hatlarının faaliyete geçirilmesini ve ekonomik faaliyetlerin hızlanmasını arzu ediyor ve destekliyoruz. THY ve Azerbaycan Havayolları'nın Ermenistan hava sahası üzerinden uçuşlarını gerçekleştirmesi, normalleşme yönünde atılan olumlu adımlardır."

Şuşa Beyannamesi

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki Şuşa Beyannemesi'nin müttefiklikte tarihi bir adım olduğunu dile getiren Ala, "Şuşa Beyannemesi, ülkelerimizin çıkarına olan bütün alanlarda bizlere önemli görevler yükleyerek siyasi diyaloğun her düzeyde sürdürülmesinin ve yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretlerin önemini belirtmektedir." dedi.

Efkan Ala, 1 Nisan itibarıyla iki ülke arasında kimlikle seyahatlerin başlamasının da, hali hazırda yoğun olarak devam eden beşeri temasları arttıracak, iki ülkenin kardeşliğine yakışan bir adım olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticarete ilişkin, 1 Mart 2021'de yürürlüğe giren "Türkiye-Azerbaycan Tercihli Ticaret Anlaşması"nın da değerli bir adım olduğunu belirten Ala, "15 milyar dolarlık ikili ticaret hacmine ulaşmak için gerekli potansiyelimiz ve siyasi irademiz mevcuttur." ifadelerini kullandı.

Şuşa Beyannamesi'nde geçen önemli bir hususun da, "Azerbaycan'la savunma sanayi iş birliğinin sadece tedarik değil, teknoloji paylaşımı ve ortak üretimi de kapsayacak şekilde genişletilmesinin öngörülmesi" olduğunu söyleyen Efkan Ala, Karabağ zaferinin ardından "Türk kapısı" olarak nitelendirilen Nahçıvan'ın stratejik öneminin daha da arttığına işaret ederek, özellikle Zengezur üzerinden iki ülkenin sağlayacağı bağlantının, Türkiye ve Azerbaycan'ı yakınlaştıracağını belirtti.

Ala, genel başkanlıklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in üstlendiği AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirterek, iki parti arasındaki iş birliği protokolünün, ülkelerin iş birliğine katkı sunması dileğinde bulundu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)