Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kazanılmış Haklarını İstiyor

CHP Samsun İl Başkanlığı Atakum Cuma pazarında Emeklilik te yaşa takılanlar çözüm bekliyor konulu basın açıklaması yaptı, ardından CHP’nin EYT çözüm önerileri ile ilgili cuma pazarında broşür dağıttı.

Siyaset 14.01.2022, 17:09
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kazanılmış Haklarını İstiyor

CHP Samsun İl Başkanlığı EYT çözüm önerileri ile ilgili cuma pazarında broşür dağıttı. CHP İl Başkanı Fatih Türkel yaptığı yazılı basın açıklamasında, Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiğini, 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldığını bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından birini ortaya çıkardığını belirtti.

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındığını belirten Türkel, 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendiğini savundu.

TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildiğini belirtenTürkel, "İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)