Emeklinin umudu, “intibak” yasası Ne Oldu?

Ülke gündeminin en önemli konularından birisi aynı şartlarda emekli olanlar arasındaki maaş farklarının eşitlenmesiydi. CHP Milletvekili Fethi Gürer, Emeklinin umudu “intibak” yasası Ak Parti oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Siyaset 06.11.2019, 11:15
Emeklinin umudu, “intibak” yasası Ne Oldu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Meclis Genel Kuruluna doğrudan indirdiği Kanun Teklifi, Ak Parti oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Gürer, emeklilikte “intibak” yasasını Kanun Teklifiyle TBMM gündemine getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2000 yılı öncesinde ve sonrasında emekli olan vatandaşların maaşlarındaki ayrımın yarattığı mağduriyete çözüm getirilmesi için hazırlamış olduğu “intibak” Kanun Teklifi Meclis gündeminde görüşüldü. Oylanan Kanun Teklifi Ak Parti'nin vermiş olduğu olumsuz oylarla reddedildi.

Emekliler sıkıntı içinde

Ülkemizde emeklilerin büyük sıkıntı içinde olduğunu ve yaşamış oldukları geçim sıkıntısının yanında emeklilere ödenen 3 ayrı ücret bulunduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2000 yılından öncekiler, 2000-2008 arası, 2008'den sonraki emekli ücretleri. 2008 yılında yapılan aylık bağlama oranındaki düzenlemeyle emekli maaşları da aşağı doğru gitti. Emekliler tarafından "intibak düzenlemesi" olarak bilenen ve bu yönde de talepleri olan kanun teklifinin komisyonlarda görüşülüp Meclise gelmesi ve kanunlaşmasının büyük arzusu içindeydim, bu gerçekleşmedi, 37'nci maddenin dayanağıyla bugün buraya huzurunuza getirdim. Ülkemizde emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısını ortadan kaldırmadan öte emekliler arasındaki maaş farklılığını da sonlandıracak bu kanun teklifimi desteklemenizi talep ediyorum” dedi.

37 ülkede yapılan araştırmada, 35'inci sırada yer aldığımızı belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bir ülkenin büyüklüğü, güçlülüğü, ekonomisinin büyüklüğü emeklisine ödediği maaşla ölçülür. Eğer emekliniz mutlu değilse, sosyal yaşamın içinde değilse… Hepiniz bir gün emekli olacağınızı düşündüğünüzde onların yaşadığı dramı hissedeceğinizi düşünüyorum. Çünkü emekli olanların torunlarına karşı, çocuklarına karşı, aile sorumluluğu içinde mağduriyetlerinin varlığı hepimizi yaralamalı ve üzmelidir” dedi.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ

Asgari ücretin altında maaş alan çok sayıda emekli bulunduğunu belirten Gürer, 1.000 lirayla ilgili getirilen düzenleme dahi ne yazık ki uygulanmadığı için mağduriyetler artmıştır. Bu bağlamda, emekliler en az asgari ücret düzeyinde emekli maaşı almalıdır. Bunun için de yapılacak düzenlemelere Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz destek veriyoruz” dedi.

“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYET SON BULSUN”

"Emeklilikte yaşa takılanlar"ında büyük mağduriyet içinde olduğunu belirten Gürer, “Onlar da emekli olmaya çalışıyorlar. Emeklinin sahipsizliği, emeklinin unutulmuşluğu, seçimden seçime onların hatırlanmasıyla bertaraf edilemez. Emeklisi mutsuz, emekliliği hak etmiş olana da emekliliğini vermiyorsunuz. Onun için, emeklilikte yaşa takılanların emekli olması sağlanmalı, emeklilerin insanca yaşayacakları bir ücretin verilmesi de gerçekleşmelidir. Bunun yolu, bu kanun teklifinin kabulünden geçiyor çünkü emeklinin yaşadığı sorunlar” dedi.

“EMEKLİLER BU ÜLKENİN ÜVEY EVLADI MI?”

Doğal gaza, elektriğe, çaya, şekere, gelen zamlar karşısında emeklilerin ne yazık ki hak ettikleri bir ücrete kavuşmamalarının kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizen CHP Milletvekili Gürer, “Alana gidiyoruz, emeklilerle sohbetimizde diyorlar ki: "Biz bu ülkenin neden üvey evladı sayılıyoruz?" Çünkü onların hak ettiklerini bugüne kadar ne yazık ki Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı on yedi yıldır vermedi. Geçim şartları zorlaştı. Bu bağlamda, intibakla ilgili verdiğim bu düzenlemeyle ilgili kanun teklifine tüm milletvekillerimiz olumlu oy kullanacaklar ve emeklilerin bu mağduriyetini sona erdirecekler diye inanıyorum ve umuyorum çünkü emeklilik -dediğim gibi- hepimizin yaşamının son kertesinde erişeceği noktadır” dedi.

Emeklilerle ilgili kira ve yakacak yardımı verilmesi yönünde kanun teklifi verdiğini, ayrıca, emekliler için farklı kanun tekliflerini de gündeme taşıdığını belirten Gürer, "aldıkları emekli ikramiyesi, emekliye bayramda verdiğimiz ikramiye yetersiz olduğu için onun artırılması yönünde kanun teklifi verdim. Ayrıca, sağlıkta katkı payı emeklilerden alınmamalıdır. Bu yönde emeklilerin lehine yapılacak her düzenlemenin ülkenin yaşam kültürünü de zenginleştireceği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Oylanan Kanun Teklifi AKP’nin vermiş olduğu olumsuz oylarla reddedildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Ömer Günaydın 2 yıl önce
Mezardami alacaz intibaki