‘Er ya da geç bir Musa çıkar...'

Başbakan Erdoğan, Mısır’da yaşananlara ilişkin olarak Batılı ülkeleri sessiz kalmakla eleştirirken, darbeyi yapan yönetime de ‘Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar’ diye seslendi.

Siyaset 16.08.2013, 02:07 16.08.2013, 02:23
‘Er ya da geç bir Musa çıkar...'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’da yaşanan katliama sert tepki göstererek, “Şehadete inanmış olan bu insanlar, er veya geç Mısır’da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum. Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Nitekim bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır” dedi. Katliamı yapanlara da çağrı yapan Erdoğan, “Mısır’daki darbe yönetimine şunu hatırlatmak istiyorum: Tarihte hiçbir zalim zulüm ile abad olmamıştır. Mısır’ın darbeci yöneticilerinin, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlara dahi kalmadığını bilmeleri gerekir ki onlar bunu çok iyi bilirler. Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar” dedi.

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesinde düzenlediği basın toplantısında, askeri darbenin Mısır halkına karşı çok açık bir katliam yaptığını söyledi.

Erdoğan, “Şimdi Mısır’da olağanüstü hal ilan edildi. Ben bunun işleri çözdüğüne veya çözeceğine asla inanmıyorum. Niye inanmıyorum, çünkü şehadete inanmış olan bu insanlar er veya geç Mısır’da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum. Batı bunu anlamak durumundadır. Eğer Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Ama demokrasi testini kaybetme noktasında veya demokrasinin sorgulanması gibi bir sürece karar vermişse o ayrı konudur. Nitekim bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır” dedi.

Muhalefete eleştiri

Mısır ile ilgili tavırlarından dolayı muhalefeti de eleştiren Erdoğan, “Muhalefet, ‘İktidar, Mısır sorununda çok daha farklı adımlar atabilir ve burada etkin olabilirdik’ gibi saçma sapan, şimdi de Mısır üzerinden ‘acaba nasıl oy devşirebiliriz’ diye bu tür açıklamalar yapıyorlar. Hiç olmazsa burada samimi davranın da ortak neler yapabiliriz bunları konuşalım. Çünkü ne yaparsanız yapın bugüne kadar hiçbir şey elde edemediniz. AK Parti iktidarını köşeye sıkıştıramadınız” dedi.

Uluslararası medyayı da eleştiren Erdoğan, “Türkiye’de polisin hukuk dairesinde kullandığı biber gazını saatlerce canlı yayına taşıyan yerli, yabancı uluslararası medyayı muhatap alarak söylüyorum, günlerce Türkiye’den kışkırtıcı yayın yapan uluslararası medyanın acaba Mısır’ı görmesi, bir satır olsun yayın yapması için daha kaç masum sivilin ölmesi gerekiyor. Fok balıklarıyla ilgili haftalarca yayın yapan uluslararası medyanın Mısır’da, Suriye’de, Filistin’de ölen çocukları görmesi için acaba daha ne kadar kan akması gerekiyor” dedi.

Baradey geç kaldı

Mısır’da sadece insanların ölmediğini, aynı zamanda insanlığın öldüğünü, vicdanın kuruduğunu, insani değerler, demokratik değerlerin tarihi nitelikte ağır darbeler aldığını vurgulayan Erdoğan, “Tarihte hiçbir zalim zulüm ile abad olmamıştır. Mısır’ın darbeci yöneticileri, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlarına dahi kalmadığını bilmeleri gerekir ki onlar bunu çok iyi bilirler. Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar. Mısır’da Nobel barış ödüllü Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın son derece geç ama haklı istifası herhalde darbe yönetimi için bir örnek teşkil etmelidir” dedi.

İslam dünyasına tuzaklar kuruluyor

Erdoğan, devamlı olarak İslam dünyası üzerinde bir tezgahın ve tuzakların çalıştırıldığını belirterek, “Bu tuzaklar bizler için de geçerlidir, Türkiye için de geçerlidir. Onun için şunu unutmayalım, güçlü Türkiye’yi kimse istemiyor. Onun için biz güçlü olmaya mecburuz. Birbirimizi sevmeye mecburuz. Dayanışma halinde olmaya mecburuz” dedi.  Batının tavrını eleştiren Erdoğan, “Bizi, Mısır’ın içişlerine karışıyor olmakla itham ettiler. ‘Arapların içişlerine niçin karışıyorsunuz’ diye itham ettiler. Ben de buradan sesleniyorum. Suriye ile ilgili olduğu zaman Türkiye’den niye o zaman destek istediniz. Suriye Arap değil miydi? Burada Türkiye’nin tavrını övmek suretiyle Türkiye ile beraber burada çalışmayı arzu ettiğinizi siz söylediniz. Ama bilesiniz ki Mısır da bizim komşumuz. Bir ülkenin ordusunun, askerlerinin, polisinin, ağır silahlarını kendi halkına çevirmesi meydanlarda adaleti beklemekten başka hiçbir şey yapmayan kendi halkını toplu halde katletmesi ‘içişleridir’ diyerek asla görmezden gelinemez” dedi.

Kahire büyükelçisi çağırıldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’nın Ankara’ya çağrıldığını bildirdi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün, telefonda gelişmeleri değerlendirdi. Görüşme sonucunda, Botsalı’nın Ankara’ya çağrılması kararlaştırıldı. Botsalı’nın bugün ya da yarın Ankara’ya gelmesi bekleniyor.

milliyet

Yorumlar (0)