Erdoğan'dan Flaş Katar Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerinde yaşanan kriz ile ilgili konuşarak; "Bıktık biz bu kavgalardan, Müslümanın Müslümanı kırmasından bıktık."dedi.

Siyaset 10.06.2017, 00:06
Erdoğan'dan Flaş Katar Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul Teşkilatı tarafından Yenikapı’da düzenlenen iftar programına katıldı.

Suudi yönetimine benim bir ricam var.

Programda Körfez ülkeleri ve Katar ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez krizi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak bölgedeki ülkelere tavsiyelerde bulundu. Amerikan Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamasına atıfta bulunan Erdoğan, “Süreci hafifletmek gibi bir açıklama yaptı. Bu ambargoyu düşürmek gibi. Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı kardeşler arasında bu olmamalı. Özellikle Suudi yönetimine benim bir ricam var. Siz körfezin en büyüğü en güçlüsüsünüz biz size Hadimu’l Harameyn eş-şerifeyn diyoruz. Siz düşmanlıkları değil özellikle siz kardeşliğin baştacı olmalısınız. Onları bir araya getirmelisiniz.

Liderler ve körfez halkı size sesleniyorum.

Kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralar ile bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacak. Türkiye’de darbe girişimi olduğunda Körfez’de kimlerin sevindiğini çok iyi biliyoruz.

Bunu yapmalısınız bunu bekliyoruz. Niye biz bu kavgalardan bıktık. Müslüman’ın Müslüman’ı kırmasından bıktık” dedi.

Hak yolunda destek vermeye devam edeceğiz.

Katar’a yapılan terör eleştirileriyle ilgili Erdoğan,”Katar’da çeşitli hizmetler ile kurulan vakıfları terör örgütü olarak ilan ediyorlar olamaz böyle bir şey, o vakıfları bende tanıyorum biliyorum. Katar’ın bugüne kadar teröre destek verdiğine ben şahit olmadım. Biz Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız bize ne düşüyorsa biz hak yolunda destek vermeye devam edeceğiz. Bir söz var ya ‘alma masumun ahını çıkar aheste aheste’. ‘Efendim Katar küçük bir ülke şöyle yaparsanız böyle yaparız ha’ böyle düşünme. Ne diyor Rabbimiz, ‘Biz nice az inanmış toplulukları inanmamış kalabalıkların üzerinde galip kıldık’. Ortada bu var. Yeni acıların yaşanmasına bölge halkına yeni külfetlerin yüklenmesine müsaade etmemeliyiz. Katar Krizini çözüme kavuşturmak için kardeşliğimizi ortak payda da buluşturmak için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. 13’ün üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile görüştüm” diye konuştu.

“Ömründe Katar’a ayak basmamış."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun krizi fırsata çevirmeye çalıştığını belirten Erdoğan, “Ömründe Katar’a ayak basmamış. Ortadoğu’da hiçbir ülkeye adım atmamış dünyayı batıdaki 3-4 ülkeden ibaret sanan bu zat bölgedeki kriz hakkında kendince ahkam kesiyor. Kendi ülkesinden bihaber bu zatın 1,7 milyarlık İslam aleminin kaderini ilgilendiren böyle bir hassas meselelerde birilerinin ağzı ile konuşması ülkemiz adına utanç vericidir. Kanlı Esed’in devlet terörüne tek kelime etmedikleri gibi tam tersine rejimin suçlarını aklamaya çalıştılar” şeklinde konuştu. 

Liderler ve körfez halkı size sesleniyorum.

Müslüman coğrafyasındaki karışıklıkları hatırlatan Erdoğan, Körfez ülkeleri arasındaki son krizlere de değinerek, “Şöyle bir düşünelim, birçok Müslüman ülkede kardeşlerimiz açlık ile terör ile baskı ile bu Ramazan’ı yaşamaya çalışıyor. Ne yazık ki Ramazan’ın temsil ettiği değerler hayatımıza yeteri kadar nüfuz etmiyor. Maalesef yeni krizlerin yeni gerilimlerin haberini alıyoruz. Üzülerek söylüyorum Körfez ülkelerinde kardeş ülkeler arasındaki gerilim tüm dünyada Ramazan coşkusuna gölge düşürmüştür. Buradan tüm Körfez kardeşlerime sesleniyorum. Liderler ve körfez halkı size sesleniyorum. Kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralar ile bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacak. Türkiye’de darbe girişimi olduğunda Körfez’de kimlerin sevindiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye’de ne oluyor bitti mi bitiyor mu bunları takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
açık