Erdoğan'dan "Genç Başkan" Talimatı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin yöneticilerine talimat vererek devam eden kongrelerde Ak Parti gençlik kollarından isimlerden başkan yapılmasını istedi.

Siyaset 27.08.2017, 20:59
Erdoğan'dan "Genç Başkan" Talimatı

Cumhurbaşkanı Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, Gençlerin başkan yapılmasını istedi. Ayrıca, kadın ve gençlik kolları temsilcilerinin il yönetimlerine alınmasını ifade etti.

Önceki gün Erdoğan başkanlığında yapılan ve dört saat süren MKYK toplantısında, parti birimlerinin yeni dönem çalışmaları konusunda brifing alındı. Toplantıda, ilçe kongrelerinin devam ettiği dile getirilirken, tüm MKYK üyelerinin ilçe kongrelerinde görevlendirilmesi kararı verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partimiz yeniden yapılanırken gençlere ve kadınlara öncelik vermeliyiz. Gençleri ve kadınları parti yönetiminde daha fazla görevlendirmek gerekir. İlçe başkanlarını belirlerken, gençlik kollarından isimleri başkan yapın. İl yönetimlerine de gençlik ve kadın kollarından yöneticiler getirin” mesajını verdiği iddia edildi.

Hürriyet'in haberine göre, yapılan araştırmalarda, gençlerin desteğinin azaldığı, son referandumda da oy kullanan gençlerin sadece yüzde 35’inin destek verdiği tespit edilmişti. Parti kurmayları, azalan desteği arttırmak için önlem alınacağını belirttiler.

Erdoğan, kongre sürecinde zaman zaman dile getirdiği “metal yorgunluğu ve değişim” sözlerine de açıklık getirdi. Erdoğan, teşkilatlarda başlattıkları değişimin tasfiye olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bu bir tasfiye değil, yenilenmedir. Görevden ayrılan tüm arkadaşlarımız başarısızlık nedeniyle ayrılmıyor. Biliyorsunuz üç dönem şartı teşkilatlarımız için de gerekli. Yenilenme adına yapılan görev değişiklikleri de var” dedi.

Toplantıda konuşan MKYK üyeleri de referandum sonuçlarının ardından yaptıkları analizleri paylaştı. Parti teşkilatlarının çalışmalarda, salon toplantıları yerine, ev ziyaretleri, yüz yüze ilişki, mikro sorunlara çözüm önerileri gibi başlıklara ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdiler. Parti örgütü ve belediyelerin insani ilişkiler yerine profesyonel ilişkiler içine girdiği, para ve güç ekseninde kurulan bu ilişkilerin partiye çok büyük zararlar verdiği paylaşıldı.

Yorumlar (0)