Alexa

Erhan Usta, biyokütle santralini Fuat Oktay’a sordu

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da yapılması planlanan biyokütle santralini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Erhan Usta, biyokütle santralini Fuat Oktay’a sordu

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da yapılması planlanan biyokütle santralini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. 

Başkanlığına sunduğu önergeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan USTA, böylece meseleyi Külliye’ye taşımış oldu. Usta, şunları söyledi:

YÖRE HALKININ TEDİRGİNLİĞİ HAKSIZ DEĞİL

Enerji açığımız olduğu doğrudur; bu açığı kapatmak için doğru bir planlamayla doğru yatırımların, doğru yere yapılması gerekir. Enerji yatırımlarının, çevreden insan sağlığına, toprak ve suyun korunmasından gıda güvenliğine çok boyutlu etkileri mevcuttur ve birden fazla bakanlığın koordinasyonu söz konusu olmalıdır. Samsun ili Çarşamba ilçesine kurulması planlanan biyokütle enerji santrali, yöre halkını tedirgin etmiştir. Biyokütle, yenilenebilir enerji olarak değerlendirilse de; İl Çevre Müdürlüğünce ilgili projeye “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiş olsa da,  santralin tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine yakın olması insan sağlığını etkileyecek niteliktedir. Bu anlamda yöre halkının tedirginliği kesinlikle haksız değildir.

SADECE ÇARŞAMBA YETECEK Mİ?

Kaldı ki, Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlasına göre Çarşamba ilçesinin potansiyeli yüksek olsa da çevre ilçelerin biyokütle potansiyeli yetersizdir. Bu anlamda Çarşamba ilçesine kurulacak santrale 2., 3. dereceden komşu ilçelerden/illerden atık taşınması söz konusu olacaktır. Bu maliyetli bir iş olacak, santral eğer öngörülen konumda olursa, sürdürülebilir hammadde temini sıkıntısı yaşanacaktır. Şuan ki mevzuat kapsamında elektrik üretimi amacıyla atık ithalati yasak görünse de, başka faaliyetlerdeki şirketlere ithalat yolu açıktır.

İNSAN SAĞLIĞININ ÖNEMİ HİÇ Mİ YOK?

İlgili santralin, Türkiye’nin en verimli ovalarından Çarşamba ovasında tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerine yakın, insan sağlığını tehdit edecek konumda olması hukümetinizin ilgili bakanlarını hiç rahatsız etmemekte midir?

HAVA KİRLİLİĞİ ZATEN ALARM VERİYOR, TEHDİT İYİCE ARTACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanan Hava Bültenine göre, Samsun-Çarşamba’ya en yakın istasyon olan Tekkeköy’de, ölçüm değerleri zaten alarm vermektedir. Bölge, özellikle karbonmonoksitte Türkiye’de ilk sıralardadır. Çarşamba’ya yapılacak santral bu durumu daha da kötüleştirmeyecek midir? Zaten riskli olan bir bölgede, insan sağlığı iyice tehdit altında olmayacak mıdır? ÇED nasıl gerekli görülmez?

ATIK İTHALATINI NASIL DENETLEYECEKSİNİZ?

Söz konusu proje için sadece Çarşamba ilçesindeki biyokütle potansiyeli yeterli olacak mıdır? Çevre ilçelerden ve çevre illerden atık temini gerekecek midir? Santral faaliyete geçtikten sonra, şirket “Biyokütle temininde zorlanıyorum, ithal etmem lazım.” dediğinde, başka şirket üzerinden ithalat yapmaya çalışmayacak mıdır? Bu durum nasıl denetlenecektir? Bu tarz yatırımların, fizibilite çalışmaları da dahil olmak üzere sadece özel sektör insiyatifiyle yapılması ne derece doğrudur?

TARIM VE ORMAN BAKANI NE İŞ YAPAR?

Tarım arazilerinin, toprağın ve su kaynaklarının korunmasıyla, gıda güvenliği konuları Tarım ve Orman Bakanlığının başlıca görevleri değil midir? Çarşamba ovasında bu santral hayata geçerse, Tarım ve Orman Bakanlığı birincil görevlerini yerine getirmemiş olmayacak mıdır?

BU YER, DOĞRU YER Mİ?

Bu santralin, insan sağlığını etkilemeyecek şekilde, doğru planlamayla, doğru yere yapıldığını düşünüyor musunuz?

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 18:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat sağlam
murat sağlam - 5 ay Önce

Samsun'un tek çalışan milletvekili Erhan Usta. Samsun'a diğer vekillerde böyle sahip çıksa biz bir numara oluruz diye düşünüyorum.

Elif Öztürk
Elif Öztürk - 5 ay Önce

Tekkeköy azot yüzden havamız ve doğamız yeterince tehdit altında bu santral açılırsa başımıza gelecekleri düşünemiyorum bile çarşambadan ellerini çeksinler havamızı suyumuzu toprağımızı insanlarımızı zehirlemesinler geleceğimizi yok etmesinler

Mehmet gülçiçek
Mehmet gülçiçek - 5 ay Önce

Yarınlarımızı calmaya cocuklarımızın geleceğini calmaya ne hakkınınız var rant sağlayanlar zaten çarşambada yaşamıyor

Yeliz Şahin
Yeliz Şahin - 5 ay Önce

Samsun’un milletvekilleri Samsun’a hizmet etmiyor. Samsun Milletvekilleri Samsun’a katkı sağlayacak olan bölge müdürlüklerini ve fabrikaları başka yerlere taşıyorlar. Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Bu memleketin öz be öz çocuğudur. Samsun için çırpınıp duruyor vekilimiz. Bütün Samsun’un Erhan Usta’ya destek vermesi gerekir. Usta’yı yalnız bırakmamalıdır. Saygılar Usta…

Sunay Toraman
Sunay Toraman - 5 ay Önce

SAYIN VEKIL TESBITLERINIZ DOGRU CARSAMBA VE CEVRESI TERME AYVACIK SALIPAZARI TEKKEKOY ASARCIK BU ALTITANE ILCEDE 250 BIN TON ATIK BULAMAZLAR BUNA AGACDA DAHIL AMAC BASKA BU SIRKET YAHUDI SERMAYELI ITALYAN GIDA SIRKETININ MASASI VE BU ITALYAN SIRKETI SU AN TURENIN KURU GIDA VE KURU YEMIS SEKDORUNUN DEVI YANI TEK EL BU TRABZON LU FIRMA TESIFLERINI FERROLIYE SATDI SIMDI MASALIK YAPIYOR ASIL TUHAFIMA GIDEN BES VEKILIN GIKI CIKMIYOR

Üzeyir Bayrak
Üzeyir Bayrak - 5 ay Önce

Helal olsun usta ya

Suat Tuncay
Suat Tuncay - 4 ay Önce

Samsun millet vekili Fuat koktas buyuksehirbelediye başkanı Mustafa Demir çarşamba bbaskani Halit doğan samsunmv yusufziya Yılmaz nihatsoguk şuan carsambada tarımi bitirmek için omuz omuza peki soruyorum insanların bahçelerini suladığı sondajlar yetmeyecek bitkiler iklim değişikliğinden sebeb oluyor sondajdan su yetersiz olduğunda ova çökmüş demektir yorumu silmeyin paylaşın lütfen

Fatma Demir
Fatma Demir - 4 ay Önce

Türkiyede tarıma ket vurmak,tarımı bitirmek istiyorlar.özet bu.tarımın toprağın cenneti katadenizde santralin ne işi var? Allah aşkına Türkiyede alanmı bittide yeşilin bereketin yerine göz diktiniz.karadenizlinin canla başla çalıştığı,ekip biçtiği bu toptakta santral olursa Allah bunu kuranların başına musibet üstüne musibet versin,kendi çoluk çocuğından çıkarsında görsünler günlerini.doğuda millet devlet bize bahmir deyip yan gelip yatıyor,iş yok bilmem ney yok deyip sıkıntıdan çocuk doğuruyorlar.onlarında her mastafı biz vatsndaşın cebinden çıkıyor.gitsinler doğuda kursunlar santrali, zaten bölgenin çoğu kurak toprak.ekip biçilmeyen, iş ekmek kapısı olmayan bölgede kursunlar.adamlar sıkıntıdan avarelikten yan gelip yatacaklarına evde karılarına saracaklarına ekmek paralarını kazansın gelir kapısı olsun.hemde santralde enerji üretimi olsun.Trabzonuda araplara eş peş çekip sattılar.mahvettiler ülkeyi.zeytinliklerimizi kesip kuruttular.satmadıkları toprak,kuraklaştırmadıkları alan kalmadı.yazıklar olsun gerçekten Allah bunları helak etsin.hani Samsun Samsun diye meşhur olan ülkemizin sanat güneşi Orhan Gencebay nerde? Niye hiç sesi çıkmıyor?niye hiç tepki vermiyor.tabi o paraları çuvalladı artık ona heryer memleket olur.kendi köyünün toprağının satılmasına nasıl müsade etti bu ihanete nasıl izin verdi.yazıklar olsun