Alexa

Erhan Usta, Bu bir yolsuzluktur, vicdansızlıktır

Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında vebalı hayvan dağıtılmasına karşı çıkarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.

Erhan Usta, Bu bir yolsuzluktur, vicdansızlıktır

Samsun’da “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında vebalı hayvan dağıtılmasına tepki gösteren Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.

Sosyal medya hesaplarından soru önergesini paylaşan Usta, “Bu bir yolsuzluktur, vicdansızlıktır” diyerek, vebalı hayvan yolsuzluğunu gündüme getirdi.

Çiftçilerin hasta hayvanları almaya mecbur bırakıldığını savunan Erhan Usta, "Hayvanların alınmasından yaklaşık bir hafta sonra ölümler başlamıştır. Çiftçiler, ölümlerle birlikte koyunlardan aldıkları örnekleri Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne götürmüştür fakat enstitü, herhangi bir hastalığa rastlanmadığını söylemiştir." dedi.

Çiftçiler, aldıkları örnekleri OMÜ Veteriner Fakültesine de götürdüklerinde, Orada yapılan ilk incelemeler sonucu, gözle dahi görülüp anlaşılabilecek şekilde veba hastalığı olduğu cevabını almışlardır. Bunun üzerine Havza’da, toplamda yedi kırsal mahalle karantina altına alındığını söyledi.

Kurban Bayramı öncesinde bölgenin karantinaya alınması çiftçileri mağdur edildiğini, Ayrıca getirilen hayvanlardan dolayı sigorta şirketlerinden gelen uzmanlar, sağlıklı hayvanlara dahi sigorta yapamayacağını belirttiğini ifade eden Erhan Usta; "Verilen hayvanlarla ilgili bir başka sorun da yaşlarının küçük olması. Hayvanlar kuzu sayılacak kadar küçük olmasına rağmen evraklarda yaşı büyük gösterilmiştir. Havza’da yaşananlar ilk değildir. Geçtiğimiz dönemde Vezirköprü ilçesinde aynı proje kapsamında verilen düvelerin cinsleri ve yaşları taahhüt edilenden farklı olarak çiftçiye teslim edilmiştir. Yakın zaman önce de Çanakkale’de “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında dağıtılan koyunlarda veba çıkmış ve aynı sorunlar yaşanmıştır. Sonuç olarak tüm bu yaşananların, tesadüf veya basit ihmallerden kaynaklanma şansı yoktur." dedi.

"Nihayetinde çiftçiler teşvik değil, mağdur edilmiştir." ifadesini kullanan Usta, paylaşımını şöyle devam ettirdi:

"Şimdi kimse bana bunlar bir ihmaldir, gözden kaçmıştır demesin. Bunun adı yolsuzluktur, vicdansızlıktır. Bir olay bir kere olur, iki kere olur tesadüf denir. Ancak bir meselede kamu görevlilerinin de bulunduğu ÇETELER meydana çıkıyorsa, gözaltılar yapılıyor olay mahkemeye intikal ediyorsa ortada açık bir suç vardır. Buna göz yumanlar da suçludur, ceza almalıdır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bunun siyasi faturasını ödemeli ve istifa etmelidir!" 

YORUM EKLE

banner325