Erhan Usta: Bu Çok Tehlikeli Bir İfadedir

Bursa Milletvekili İsmail Aydın'ın: “Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir” sözlerine Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan sert Tepki.

Siyaset 15.01.2017, 00:31 15.01.2017, 00:51
Erhan Usta: Bu Çok Tehlikeli Bir İfadedir

Anayasa değişikliği teklifinin 12.maddesi  görüşülürken Bursa Milletvekili İsmail Aydın: “Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir” diye bir ifade kullanması tepkilere neden oldu.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Bu çok tehlikeli ve yanlış bir ifadedir” dedi.

Aydın konuşmasında, "Ben de 1980 Anayasası’nın ilk dört maddesinin mutlaka anayasamızda olması taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak Anayasa’nın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla Anayasa’nın tüm maddeleri değiştirilebilir. Hatta Meclis yeni bir Anayasa yapabilir. Aksini düşünmek aziz milletimizin vekaletini küçümsemek anlamına gelir. Milli egemenliği küçümsemek yüce Meclis çatısı altında hiçbir milletvekilinin arzu edeceği bir durum değildir. Tersi bir durum silahı, darbeyi, vesayetçiyi kutsamak anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

 “Çok tehlikeli ve yanlış bir ifade”

Gurubu adına söz alan Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bu çok tehlikeli ve yanlış bir ifadedir” diyerek AKP grubundan bu sözlere ilişkin bir açıklama istedi ve şöyle konuştu.

"Az önce hatibin bir “hukukçu” olarak şöyle söyledi: “Anayasa’nın bazı maddelerinin değiştirilmesini engelleyen hüküm konulmasını doğru bulmuyorum” şeklinde bir ifadesi oldu. Bu çok tehlikeli ve yanlış bir ifadedir. Bunun hukukçuluğu falan da yoktur. Anayasa’nın dördüncü maddesi Milliyetçi Hareket Partisi’nin çok hassas olduğu bir maddedir sayın vekil. Dolayısıyla, yani biz bu tartışmaları hatırlıyoruz bir yerden. Ancak burada çok dikkatli olmanızı size salık veririm. Anayasa’nın ilk üç maddesinin hiçbir şekilde tartışılmasına rızamız yoktur. Dördüncü maddesi de bu tartışmanın dahi yapılamayacağını ve bu değişikliğin teklif dahi edilemeyeceğine ilişkin bir hükümdür ve önemlidir. Böyle bir hüküm de anayasaya konulabilir. Eğer partinizin görüşüyse bu, bunun ben grup başkanvekilleri tarafından düzeltilmesini talep ediyorum. Partinizin böyle bir görüşü varsa bunu da şu aşamada bizim bilmemizde fayda var."

MHP’den gelen tepki üzerine yeniden söz alan AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın, dördüncü maddeye ilişkin sözlerinin şahsi görüşü olduğunu ifade etti, ancak akabinde “Yoksa anayasanın ilk dört maddesinin mutlaka gerekli olduğu şahsi olarak ben de katılıyorum” diye belirtti.

AKP Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı da “Anayasanın ilk dört maddesine ilişkin herhangi bir tartışma söz konusu değildir. Partimizin görüşü bu ilk dört maddenin hiçbir biçimde değiştirilmemesi yönündedir. Hatip, kendisi kişisel bir yorumda bulunuyor. Önemli olan partinin yaklaşımıdır” diye konuştu.

Yorumlar (2)
Lal 5 yıl önce
Akepe,MHP'li evetçi vekillerin kaybettikleri itibarlarını kazandırmak için yapılan çıkış akepe'nin algı operasyonundan başka bir şey değil.
Lal 5 yıl önce
Akepe,MHP'li evetçi vekillerin kaybettikleri itibarlarını kazandırmak için yaptıkları çıkış akepe'nin algı operasyonundan başkabir şey değil.