Erhan Usta, Bugün de Bafra'da Veba Var

Samsun Milletvekili Erhan Usta; Geçtiğimiz günlerde, Havza’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü “Genç Çifti Projesi” kapsamında yaşanan yolsuzluklara, denetimsizliklere şahit olunduğunu belirtti.

Siyaset 20.08.2019, 20:19 20.08.2019, 23:36
Erhan Usta, Bugün de Bafra'da Veba Var

Genç Çifti Projesi” kapsamında Kurban Bayramı’ndan hemen önce çiftçinin “Bu hayvanlar hastalıklı, kontrol edilmeli” demesine rağmen; yetkililer “Alıyorsanız alın yoksa yedeklerinize veririz!” diyerek çiftçiye vebalı hayvanlar teslim edildiğini belirten Erhan Usta, Verilen vebalı hayvanlar, çiftçinin elindeki sağlıklı hayvanlara da bulaşmış ve birçok bölge karantinaya alınmıştı. "Çiftçinin Kurban Bayramı için yetiştirdikleri koyunları dahi satmasına engel olmuş ve çiftçinin de mahvına sebep olunmuştur."dedi.

Bu yaşanan olaylar ilk olmadığını belirten Usta, Çanakkale başta olmak üzere birçok yerde yaşanmış ve yaşandığını belirterek, Bunca yaşanan olaya, bunca çağrımıza rağmen Bakanlık zafiyet göstermiş ve aynı olayın bugün bir başka yerde, Bafra’da da yaşanmasına sebep olmuştur. Aslında geçen sene de Bafra’nın Meşeli köyünde bir benzer olay yaşanmıştı ancak ne yazık ki bundan da ders çıkarılmadı. Hastalıklı hayvan dağıtımını basit bir hata olarak görmek hayati bir yanlıştır. Bu yaşananlar çok ciddi yolsuzlukların göstergesidir!" dedi.

Çiftçinin sağlıklı hayvanlarına da hastalık bulaştırarak ölümlerine sebep olduğuna dikkat çeken Erhan Usta, açıklamasınnın devamında şöyle dedi: "Şimdi soruyorum: Sizin için bunca insan bunca hayvan sağlığının hiç mi kıymeti yok? Bu kadar olay yaşanmış, tutuklamalar olmuş; veba göz göre göre geliyorum demiş. Niçin hala hiçbir denetim yapılmamış ve yapılmıyor? Yapılıyorsa kim tarafından, kimler kollanarak yapılıyor?

Bu yaşananlar artık ihmal, kaza boyutunu aşmıştır; resmen halk tehdit ediliyor! Proje kapsamında verilen hastalıklı hayvanlar, yalnızca onların ölmesine sebep olmuyor, çiftçinin sağlıklı hayvanlarına da hastalık bulaştırarak ölümüne sebep oluyor. İnsan sağlığını da tehdit ediyor.

Böyle bir devlet anlayışı, böyle bir bakanlık anlayışı olamaz! Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanına istifa etmeyi düşünüp düşünmediğini sormuştuk. Çünkü vazifesini yerine getiremiyor. Bakanlığında yaşanan hukuksuzluklara, vicdansızlıklara karşı eli kolu bağlı vaziyette oturuyor. Göz göre göre gelen musibetler için geçmişten hiçbir ders çıkarmıyor, hiçbir önlem alamıyor, aldığı önlemler ise işe yaramıyor. Şimdi, bütün bu olaylar karşısında biraz siyasi adaba sahip olan kişi vazifesini yerine getiremediğini kabul edip istifa eder!

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)