Erhan Usta, Ekonomideki Başarısızlığın Sorumlusu Kim?

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına sosyal medya hesabı Twitter üzerinden tepki göstererek, hukuki olmadığını savundu.

Siyaset 06.07.2019, 21:16 07.07.2019, 00:48
Erhan Usta, Ekonomideki Başarısızlığın Sorumlusu Kim?

KAPSAM HABER - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına sosyal medya platformu üzerinden tepki gösteren Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta; merkez bankacılığı sadece bankacılık olmadığını, derin bir makroekonomi bilgisi ve tecrübesi gerektirdiğini söyledi.

HUKUKİ DEĞİL

Merkez Bankası Başkanının süresi dolmadan görevden alınmasının olağan dönemlerde ilk kez karşılaşılan bir durum olduğunu ifade eden Erhan Usta, “Genel düzenlemelerle özel düzenlemeler etkisiz hale getirilemez. Merkez Bankası Kanununun 27 ve 28. maddeleri dururken bu görevden alma hukuki değildir.” ifade etti.

BAŞARISIZ BAKANLAR NE OLACAK?

Başarısızlığın tek sorununun Merkez Bankası başkanı mı ? diye soran Samsun Milletvekili Erhan Usta şöyle dedi:

  • Merkez Bankası Başkanı kötü performansı nedeniyle mi, söz dinlemediği için mi görevden alınmıştır?
  • Ekonomideki başarısızlığın tek sorumlusu Merkez Bankası Başkanı olabilir mi?
  • Maliye politikası ve reel sektör (tarım, sanayi, ticaret) ayağındaki başarısız bakanlar ne olacaktır?”

Merkez Bankası Başkanının bu şekilde görevden alınması Bankanın fonksiyonel bağımsızlığıyla ilgili kaygıları iyice artıracağına dikkat çeken Usta, “Ayrıca, merkez bankacılığı sadece bankacılık değildir. Derin bir makroekonomi bilgisi ve tecrübesi gerektirir. Bir kez daha aynı hataya düşülmüştür.” diye vurguladı.

HABERİN GEÇMİŞİ:

MURAT ÇETİNKAYA GÖREVDEN ALINDI YERİNE MURAT UYSAL ATANDI

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bugün görevden alınarak yerine yardımcısı Murat Uysal atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de atama kararı yayımlandı.

Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi. Atamanın ardından TCMB’den yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanlığına atanan Uysal’ın, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda Başkan Yardımcılığı yaptığı hatırlatıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)