Erhan Usta, Herkes Bedel Öderken, Sigorta Bundan Kar Ediyor

Zorunlu Trafik ve Kasko Poliçelerinin bedelsiz olarak 3 ay uzatılmasını isteyen Erhan Usta, Türkiye Sigorta Birliği, indirim veya süre uzatımı yapılması için tavsiye kararı almış olmasına rağmen, şirketlerin vatandaşa gereken kolaylığı sağlamadığı söyledi.

Siyaset 21.05.2020, 00:04 22.05.2020, 00:56
Erhan Usta, Herkes Bedel Öderken, Sigorta Bundan Kar Ediyor

Samsun Milletvekili Erhan USTA, Zorunlu Trafik ve Kasko Poliçeleri bedelsiz olarak 3 ay uzatılması gerektiğini belirterek, Türkiye Sigorta Birliği, indirim veya süre uzatımı yapılması için tavsiye kararı almış olmasına rağmen, şirketlerin vatandaşa gereken kolaylığı sağlamadığı söyledi. USTA, bu işin sigorta şirketlerin kendi inisiyatifine bırakılmaması için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı göreve davet etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığının devam eden koronavirüs salgını nedeniyle, sigorta şirketlerine ilişkin gereken düzenlemeleri derhal yapmasını isteyen Erhan Usta, "bitiş tarihine bakılmaksızın halen geçerli olan Zorunlu Trafik ve Kasko poliçeleri bedelsiz olarak 3 ay uzatılmalı ve bu zorunlu olmalıdır. Türkiye Sigorta Birliği, yenilenen Zorunlu Trafik Sigortası poliçelerinde indirim veya süre uzatımı yapılması için tavsiye kararı almış olsa da; şirketlerin vatandaşa gereken kolaylığı sağlamadığı izlenmektedir. Bu iş, şirketlerin kendi inisiyatifine bırakılmamalıdır." dedi.

SİGORTA BUNDAN KAR EDİYOR

Samsun Milletvekili Erhan Usta yazılı basın açıklamasını şöyle sürdürdü;

Faaliyetler azalmış; bireysel-kurumsal fark etmeksizin araç kullanımı ciddi ölçüde düşmüş; azalan trafik yoğunluğu kaza sayılarına yarıya yarıya yansımış; bütün sektörler bir maliyete katlanır, vatandaş-esnaf bedel öderken, sigorta şirketlerinin bundan kar etmesi düşünülemez. Sermayesinin %70'e yakını yabancı olan sigorta şirketleri, kendi kendilerine krizin maliyetini diğer herkesle paylaşmaktan kaçınıyorsa, bu devlet eliyle yapılmalıdır. Önerimizle, vatandaşın, esnafın, işletmelerin yükü 6 Milyar TL azalacaktır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)