Erhan Usta, Kızılırmak Deltası'nın İmara açılma riski var; Nasıl mı?

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangın ile ilgili tepki göstererek, imara açılma riskinin olduğunu söyledi.

Siyaset 18.09.2020, 10:33 18.09.2020, 12:14
Erhan Usta, Kızılırmak Deltası'nın İmara açılma riski var; Nasıl mı?

Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangına tepki gösteren İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, sosyal medya platformları üzerinden bölgenin imara açılma riskinin olduğunu iddia ederek, "Bizler buradan bir rant elde edileceği ve doğal alanın daha çok tahrip edileceğinden endişeleniyoruz. Umarım bu sefer yanılırız!” ifadelerini kullandı..

BİR YANI DENİZ, BİR YANI DERE

Samsun’da bulunan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası (Kuş Cenneti) önceki gün yandığını belirten Erhan Usta, “Yaklaşık 2 Bin dönüm arazi kül olurken, binlerce canlı telef oldu. Yanan bölümün bir yanı deniz, bir yanı dere... İmara açılma riski var. Nasıl mı?” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

“Biraz geriye gidelim, 21.04.2020-31106 sayılı Resmi Gazete'yle deltada statü değişikliği yapıldı. ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak bir alan ayırıldı, bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bırakıldı. Peki Çevre ve Şeh. Bakanlığı ne yaptı? Bakanlık bir bölgeyi ‘Kontrollü kullanım alanı’ olarak belirledi. Yani burada imarın önü açıldı. Bu "tesadüf" akılda soru işaretleri bırakıyor. Bizler buradan bir rant elde edileceği ve doğal alanın daha çok tahrip edileceğinden endişeleniyoruz. Umarım bu sefer yanılırız!”

Konu hakkında başlatılan tahkikatları takip ettiğini ve etmeye devam edeceğini vurgulayan Usta,tahkikatların acilen tamamlanması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine dikkat çekti.

YANGIN SORUŞTURULUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir dünkü haberinde şunları söyledi:

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangının tüm detaylarıyla soruşturulduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sabotaj dahil olmak üzere tüm ihtimallerin araştırıldığını belirterek, Bu yangın üzerinden konuyu asıl mecrasının dışına çıkarmaya çalışan girişimleri gördüklerini, bu bölgenin yerleşime açılması kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti. Mustafa Demir'in Kuş Cenneti ile ilgili basın açıklamasının tamamı şöyle:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)