Alexa


Erhan Usta, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bağımsız Samsun Milletvekili ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Erhan Usta, YSK’nın kesin olmayan sonuçlarına göre 168.474 oy alarak yarışı 3. olarak tamamladığını belirtti.

Siyaset 06.04.2019, 20:32 06.04.2019, 23:04
Erhan Usta, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Samsun halkının daveti üzerine bağımsız olarak aday olduğunu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığında YSK’nın kesin olmayan sonuçlarına göre 168.474 oy alarak yarışı 3. olarak tamamladığını, Yaklaşık 12.500 oyunun Bağımsız Türkiye Partisine yanlışlıkla verildiğini, yaklaşık 22.500 oyunun da mühürün bize ayrılan yarım sütunun altına vurulması nedeniyle geçersiz sayıldığına dikkat çeken Erhan Usta, "Bu sonuçlar göstermektedir ki, Samsun’da oy kullanan her 4 vatandaşımızdan 1’i tercihlerini bizden yana kullanmıştır. Samsun halkı bize belediye başkanı olarak yürütme görevi vermese de, milletvekili olarak sorumluluğumuzu artırmıştır." dedi.

SAMSUNLULARA TEŞEKKÜR

Kendisine destek olan gönüllülere ve Samsunspor taraftarına, emeklilikte yaşa takılanlara ve vatandaşlara teşekkür ederek, Yaklaşık 4 yıldır Samsun Milletvekili olarak, Samsun’un Meclisteki sesi olmaya gayret ettiğini belirten Erhan Usta, "Bundan her zaman gurur duydum bundan sonra da gurur duyacağım. Bizi takip edenler, kişisel menfaatimizi gözetmeden, milletin menfaatini ön planda tuttuğumuzu görmüştür. Bu 4 yıllık süreçte, kimseyle polimiğe de girmedik, sadece bize karşı yapılan saldırılarda cevap hakkımızı kullandık. Bu prensibimiz seçim sürecinde de değişmemiştir." dedi.

"Hayati Tekin’in evinden bile canlı yayın yapılmıştır"

Seçim sürecinde ilk olarak, sosyal medya trolleri vasıtasıyla kendilerine 15 Temmuz hain darbe girişimine inanmadıkları iftirası atıldığını, Bu iftiraya karşılık FETÖ’nün siyasi ayağıyla mücadele konusundaki yaptıkları bazı konuşmaları ve Ak Parti Adayı Mustafa Demir’in açılan FETÖ okulları konusundaki öngörüsüzlüğünü hattırlattıklarını dile getiren Milletvekili Erhan Usta;  Samsun’da milletin evine incir ağacı diken bir Ak Parti Milletvekili, “Usta’nın Samsun’da bir dikili ağacı yok” diyerek bize saldırdı. Ona da vermiş olduğum Fındık Önergesinde Samsun Milletvekili olarak kendisinin ret oyu verdiğini hatırlattık. Bu saldırıların bizi yıpratmadığını aksine bizi güçlendirdiğini fark edenler, seçime günler kala, çok profesyonel bir şekilde, ellerinde bulunan maddi imkanları ve medya gücünü kullanarak bir strateji değişikliğine gitmiştir. O güne kadar Mustafa Demir haricinde hiçbir büyükşehir adayının çıkamadığı, Samsun’un en çok izlenen yerel televizyonlarından biri, Hayati Tekin’i çıkarmaya başlamıştır. Hayati Tekin’in canlı yayın konuğu olduğu programlar yapmıştır. Hatta Hayati Tekin’in evinden bile canlı yayın yapılmıştır." dedi.

İTTİFAKLARINI DEŞİFRE ETTİK

Başlangıçta, Hayati Tekin tarafından şahsına yapılan herhangi bir saldırı ve kötülemeye şahit olmadığını, hatta Hayati Tekin, bir derginin Şubat ayı sayısında yayınlanan mükalatında, kendisi için kaliteli ve dürüs birisi olduğunu, adaylığının zarar değil fayda sağladığını söylediği halde, seçimlere son bir hafta kala kendisine proje olduğunu söylediğini belirten Erhan Usta; "Bizim karşımızdaki ittifak adaylarının kirli ittifakını deşifre ettiğimiz günden beri, Ak Parti tarafı elindeki medya gücü ve kendisine çalışan sözde köşe yazarları vasıtasıyla saldırmaya devam ederken ve şahsıma hakaret ederken, Hayati Tekin de diğer taraftan iftiralarına iftira katıyor." dedi.

HAKKIMIZI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ

Kendilerine hiçbir şekilde ekranda yer vermeyenler, hatta tüm adaylarla birlikte tartışma önerilerini görmezden gelenlerin 60 gün boyunca Erhan Usta’sız “Seçim 2019” programı yapanların, ellerine yarım sayfa gazete haberini alıp, dalga geçer gibi “Haber yaptık ya işte..” dediklerini ve kendisini yalancılıkla itham ettiklerini, Habercilik  nedir  bilmeyenlerin,  fırsat eşitliği  nedir  bilmeyenlerin, bana “Usta’ymış, ne ustası? Yalanın, iftiranın ustası mı?” diye hakaret ettiklerini belirten Usta; "Bu kişi ve kuruluşlarla alakalı gereken hukuki süreci başlatacağımızdan ve takip edeceğimizden, hakkımızı sonuna kadar savunacağımızdan emin olabilirsiniz! Samsun halkından ricam, bu sözde medya kuruluşlarını takip ederek onlara prim vermemeleri, varsa aboneliklerini iptal etmeleridir. Diğer taraftan, işi gücü bize saldırmak olan Hayati Tekin dün hızını alamayıp, kendi  genel  merkezini (CHP değil İYİ Parti)  yalancılıkla  suçlamış  ve  potansiyel adayların hepsine mavi boncuk dağıtmakla itham etmiştir. Bu kadarına pes diyecekken, bir de diyor ki google’a Hayati Tekin yazınca Erhan Usta geliyor, ama Mustafa Demir yazınca Erhan Usta gelmiyor. Mustafa Demir’le Erhan Usta ortak çalışıyor." dedi.

Açıklamalar şöyle devam ediyor;

Erhan Usta'nın diğer partiler ve adaylar gibi yüksek bütçesi olmamasından dolayı bu tarz reklamlar seçime 3 gün kala verildi. Reklamlar verilirken ayırt edilmeden tüm  adayların  isimlerine  reklam  girildi.  Google  reklam sisteminde   her reklama girilen kelimenin yayınlanacağı diye bir kaide yoktur. Mustafa Demir kelimesine de reklam verilmesine rağmen google ads tarafından bu kelimenin kalite puanı düşük bulunduğundan dolayı google bu kelimeye reklamı nadiren göstermiştir.

Açıklaması bu kadar basit olan bir konuda “Mustafa Demir ile Erhan Usta beraberdir” iftirası atan müfterinin diğer sözlerine ne kadar itibar edilebilir?

Oylar Büyük ölçüde Cumhur ittifakı seçmeninden gelmiştir.

Samsun’da değişimi gerçekleştirmenin tek yolu, benim halkın ısrarıyla bağımsız aday olarak çıkmamdan sonra Millet İttifakının Samsun’da aday göstermemesiydi. Tabi ben bu tarz birşeye güvenerek bağımsız aday olmadım. Biri 100 yıllık bir parti, diğeri ise 50 yıllık geçmişi olan bir siyasi görüşten kopan bir parti, tabiki  aday  çıkaracaklardı ve  buna  saygı duyarım.  Fakat  şunun  da bilinmesini isterim ki, İyi Parti’nin adayı ben de olsam, ikili bir yarış da olsa, 2018 Haziran seçimlerinde %68 oy almış Cumhur ittifakı var. Seçim sonucu  gösteriyor ki, bize  olan  teveccüh,  bütün  siyasal görüşlerden olmakla birlikte, çok büyük ölçüde, Cumhur ittifakı seçmeninden gelmiştir. Bunun gelme nedeni  de,  bizim kucaklayıcı, haktan  yana, bağımsız siyaset anlayışımızdır. Seçimlere bir parti amblemi altında girsek bu   tecevvüh bizlere gösterilmezdi. Diğer büyükşehirlerdeki seçim sonuçları da bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Gerek bu seçimlerdeki belediye meclis üyeliği gerekse 24 Haziran seçimleri ile mukayese edildiğinde, İYİ Parti ve CHP seçmeninin dahi oylarının tamamını alamayan (% 3,0 ila % 4,5 puan arasında eksik) Hayati Tekin’in benim aday olmamam durumunda seçim kazanacağı kadar komik bir iddia olamaz. Bu söylediğinin Cumhur İttifakından % 20 puanın üzerinde oy almak anlamına geldiğini hesap edemiyor sanırım. 

Hayati Tekin, son günlerde hiç dilinden düşürmediği “Erhan Usta meclissiz ne yapacak” eleştirisiyle subliminal olarak Mustafa Demir propogandası yaptığının farkında mıdır? Hiç imkanı olmamakla birlikte kendisinin seçilmesi durumunda mecliste azınlık olacağını bildiği halde bu propogandası başka nasıl açıklanır?

Mustafa Demir’in seçilmesini Samsun halkının yanması olarak gören Hayati Tekin, neden Mustafa Demir’i eleştirmek yerine sürekli olarak Erhan Usta’yı eleştirmiştir?

Çünkü hiç bir şekilde seçim alma şansı olmayan Hayati Tekin’in vazifesi son haftaya önde giren Erhan Usta’ya seçim kaybettirmektir. Vazifesini hakkıyla yapmıştır. O yüzden basın toplantısında, iki partinin oyunun tamamını dahi alamamasına rağmen, kendisini başarılı olarak değerlendirmiştir.

ÇAMUR ATMAK NE KADAR AHLAKİDİR

Hayati Tekin basın toplantısında, kendisinin Mustafa Demir’le birlikte hareket ettiğine, onlar tarafından desteklendiğine, kazanamayacağını bile bile bu seçime niye girdiğine, internet sitesinin dahi Samsun Haber medya grubu tarafından yapıldığına, varsa ödemelerine ilişkin faturaların nerede olduğuna, esas yüklü reklam ödemelerinde kimin kredi kartının kullanıldığına ilişkin tespit ve iddialarımıza cevap verememiştir. Suç üstü olmanın verdiği hırçınlıkla dilini iyice seviyesizleştirerek saldırılarına devam etmiştir.  

Hayati Tekin’in seviyesiz açıklamalarına sessiz kalan hatta bir anlamda onay veren İYİ Parti Samsun İl Başkanına şu soruyu sormak hakkımdır diye düşünüyorum. Erhan Usta bu kadar kötüydü de niye günlerce peşinde koştunuz? Teklifinizi kabul etmeyince çamur atmak ne kadar ahlakidir? Yoksa siz insan seçmekte yanılmış mısınız?

Bağımsız Türkiye Partisi Samsun BŞBB Adayı, “Bize niyetle BTP’ye yanlışlıkla verilen oylar var” söylememize itiraz etmiştir. Bu tablo herşeyi açıklamaktadır. Takdir kendilerinin ve Aziz Milletimizindir. 

Sonuç olarak, Samsun, Cumhur İttifakının en fazla oy kaybına uğradığı büyükşehir olmuş, İlkadım ve Atakum kaybedilmiştir. İlgilileri, bunun siyasi faturasını, tabiki muhattaplarına ve kendilerini yanlış yönlendirenlere keseceklerdir. Bana yapılan saldırıları, önümüzdeki dönemde bu faturaya katlanmak zorunda olacakların kızgınlıkları olarak değerlendiriyorum. İnanıyorum ki, bu seçim, bizi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı yapmamış olsa da, Samsun siyasetinin kirli yüzlerden arınmasına vesile olacaktır. Bir sonraki seçimlerde Samsun halkının karşısına, millet odaklı siyaset yapan temiz kişilerle çıkılacaktır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20