Erhan Usta; Salıpazarı, Terme ve Ayvacık’a Pozitif Ayrımcılık

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, fındık alım fiyatının hasat öncesinde açıklanmasına rağmen düşen fındık fiyatları konusunda TMO’yu göreve çağırdı. Usta, Patateste, soğanda gösterilen kararlılık, fındık başta olmak üzere diğer ürünlerden esirgenmesi gerektiğini söyledi.

Siyaset 10.09.2019, 20:18 11.09.2019, 00:55
Erhan Usta; Salıpazarı, Terme ve Ayvacık’a Pozitif Ayrımcılık

Fındık alım fiyatının hasat öncesinde açıklanmasına rağmen düşen fındık fiyatları konusunda TMO’yu göreve ğıran Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta önemli açıklamalarda bulundu.

TMO ödemeleri öne çekmeli...

Taban fiyatı 16,50 TL olarak açıklanan fındığın 17 TL'nin üzerinde satılması gereken 52 randımanı 14 TL'nin altına inmiş durumda olduğunu belirten Usta, çiftçinin borç ödemeleri fırsat bilinip düşük fiyatla yine emekler sömürüldüğünü söyledi. Usta, "TMO, alım işlemlerini hızlandırmalı ve buna fırsat vermemeli. Üretici, alım noktalarının, ekip sayılarının ve günlük alım tonajlarının arttırılmasını istiyor. TMO ödemelerinin olabildiğince öne çekilmesi ve çiftçinin ekim, kasım ayı borçlarının aralık sonuna ertelenmesi gibi tedbirlerin de alınması gerekiyor. Aksi halde yine zarar...” dedi.

Salıpazarı, Terme ve Ayvacık ilçelerindeki üretici, afet sonucu mağduriyetlerinin giderilmesi için TMO'dan pozitif ayrımcılık beklediğini dile getiren Erhan Usta, "Afetten etkilenen üreticilerin fındıklarına, rutubet konusunda, buruşuk ve bozuk iç oranlarında bir miktar tolerans gösterilmesi gerekir.” dedi.

Çeltik Fiyatları

Fındıkta olduğu gibi, çeltik üreticisi de hasat öncesi 2019 yılı taban fiyatlarının açıklanmasını beklediğini ifade eden Usta, "TMO, girdi fiyatlarındaki artışı da göz önünde bulundurarak üreticinin mağduriyet yaşamayacağı makul bir fiyat açıklamalıdır.” diyerek, Patateste, soğanda gösterilen kararlılığın, fındık başta olmak üzere diğer ürünlerden de esirgenmemesi ve stokçulara, emek sömürerek para kazananlara fırsat verilmemesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)