Erhan Usta; Seçimler Güvenli Bir Ortamda Gerçekleşecek

Anayasa Değişikliği Referandumunun ODIHR tarafından izlenmesi bağlamında görevlendirilen İhtiyaç Belirleme Misyonu (NAM) MHP'li vekillerle görüştü.

Siyaset 24.02.2017, 00:16 24.02.2017, 02:35
Erhan Usta; Seçimler Güvenli Bir Ortamda Gerçekleşecek

16 Nisan’da yapılacak referandum için Türkiye'ye davet edilen İhtiyaç Belirleme Misyonu, seçim hazırlıklarını değerlendirmeyi ve seçim gözlem heyeti oluşturmanın gerekli olup olmadığına ilişkin ODIHR’e tavsiyede bulunmayı amaçladığı belirtildi.

Heyet, bu amaç dahilinde MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ve İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile bir araya geldi. Usta, “Sanıldığının aksine seçimler bize göre güvenli bir ortamda gerçekleşecek. Siyasi partilerin görüşlerinin topluma yansımasında bir sınırlama yok. Yayıncı kuruluşlar gördüğümüz gibi rahatça ‘evet’ ya da ‘hayır’ propagandası yapabiliyorlar. OHAL’in vatandaşın iradesini ve günlük yaşantısını etkileyen bir yanı yok. Amacından sapmaması kaydıyla hiçbir referandum propagandasına da engel teşkil etmiyor. OHAL terörle etkili mücadele etmek için uygulanıyor” ifadesi kullanıldı.

ODIHR Seçim Birimi Başkanı Alexander SHLYK  ve heyeti, ülkemizin AGİT’le yakın ve yapıcı bir işbirliği yürütmesinden, özellikle de ODIHR’in çalışmalarına önem atfetmesinden oldukça memnun olduklarını belirttiler.

Seçim gözlemleme faaliyetlerinde bulunan AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), bu kapsamda, 2002, 2007, 2011 ve 2015 genel seçimleri ile 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tarafımızdan yapılan davet üzerine ülkemizi ziyaret etmişti. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)