Alexa

Erhan Usta, TBMM'de Terör Olaylarını Değerlendirdi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaparak, yaşanan terör olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erhan Usta, TBMM'de Terör Olaylarını Değerlendirdi
banner327

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaparak, yaşanan terör olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ÜLKEMİZ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Milletvekili Erhan Usta, gündemdeki siyasi konulara ilişkin düşüncelerini paylaşmak istediğini söyleyerek, ”Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor. Ülkemiz Tamamen bir terör kuşatması altındadır. Bir yandan PKK, FETÖ, IŞİD, PYD ve YPG, bir yandan Suriye'de içinde bulunduğumuz durum ve en son Rusya Büyükelçisine karşı işlenen suikast. Bu suikast girişimi ile ülkemizin Orta Doğu politikasında elini zayıflatması sonucunu doğurma ihtimalî vardır.

Ülkemiz üzerinde yapılan bu operasyonlarla Türkiye köşeye sıkıştırılarak, eli zayıflatılmak ve Türkiye'nin itibarının sarsılması istenmektedir” şeklinde ifade etti.

TERÖRÜN PANZEHİRİ: MİLLİ BİRLİK

Türkiye’nin küresel ve bölgesel düzeyde ciddi mevzi kaybetmek riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Usta, “Bütün bunları görerek, ülkemizin birlik, beraberliğe ihtiyacı var, ülkenin daha düzgün, daha stratejik bakış açısıyla yönetilmeye ihtiyacı var; bunları da Hükûmetten bekliyoruz. Diğer taraftan, provokatörler ortalıkta geziyor, vatandaşımızın bu terör olayları nedeniyle oluşan acısından istifade etmeye çalışıyorlar, bunlara da hiçbir şekilde bizim tolerans tanımamamız lazım, sokakların karışması isteniyor, bazıları dağda yapamadığını şehirlerde yapmak istiyorlar. Vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz, sağduyulu olmak zorundayız. Aziz milletimizin bu oyuna gelmemesi lazım. Bu konuda da herkesin, Meclisteki siyasi partilerimizin, bütün sivil toplum kuruluşlarımızın, bu ülkede yaşayan herkesin bu anlamda çok sorumlu davranması gerekiyor. Terörün panzehri millî birlik ve kucaklaşma hâlini güçlendirmektir. Siyasi ve ideolojik farklılıkların ikinci plana atılması, suni anlaşmazlıkların geride bırakılması acilen sağlanmalı; Türk milleti, ortak mukadderatını, tarihsel miras ve emanetlerini cansiperane savunmalıdır.

İKTİDAR NEREDE HATAYAPTIĞININ MUHASEBESİNİ YAPMALIDIR

Teröre destek veren, terörün büyümesi ve kök salması için açık veya gizli mücadele yürüten siyasetçisinden sanatçısına kadar kim olursa olsun, yakasından tutmak, hak ettikleri cezayı kesmek devletin tarihî görevidir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizim, bazı parti binalarının, taşlanmasıyla, bilmem neyle hiçbir şekilde alakası yoktur, oraya bayrak asanlar bizim bayrağımızı asmış olsalar bile bizimle alakası yoktur. Biz, bu konuda partililerimizi de sürekli, çok dikkatli olmaya davet ediyoruz. Fakat tabii ki, terörle mücadelede başarılı olabilmek için Hükûmetin de muhasebe yapması lazım. Bu zor günlerde "Eskiden şöyleydi, işte, siz ihanet sürecinde şu hataları yaptınız, ülkenin başına bunlar geldi, dış politikada şu yanlışları yaptınız, bunlar oldu." falan biz bunları çok fazla konuşmak istemiyoruz. Ama bunları bizim konuşmamamız sizin de buralarda doğru yaptığınız anlamına gelmiyor. Dolayısıyla, aynı hatalara düşülmemesi açısından iktidarın, nerede hata yaptığını, bundan sonra nasıl davranırsa bu ülkeyi daha iyi yönetebileceği konusunun muhasebesini yapması lazım. Bunların ciddi bir analizinin yapılmaya ihtiyacı var, bu yapılmadığı sürece biz bu ülkede sıkıntıdan kurtulamayız bakın. Bunları muhalefet partilerinin söylemesini beklemeden yapılan hataları lütfen görün ve bu hataları düzeltmeye çalışın, bir daha bu hatalar yapılmasın” dedi.

BAŞKA SUİKASTLARDA OLABİLİR

Terörle mücadelenin düzgün bir stratejiye oturtulmasının gerektiği belirten Erhan Usta, “Görüyoruz ki bütün bu olaylarda istihbarat zafiyeti var. İstihbarat birimlerimizin çok daha iyi, çok daha sağlıklı çalışması lazım. Türkiye'yi zora sokmak için başka suikastlar de olabilir, bunların da olmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Türkiye'yi zora sokmak için benzeri başka suikastlar de olabilir, bunların da olmaması için gerekli tedbirlerin devlet tarafından da alınması gerekmektedir. Kayseri'de hepimizi kedere boğan saldırının asıl faillerinin deşifre edilmesinin yanı sıra, askerlerimizi tedbirsiz şekilde izne çıkartan lazım gelen güvenlik önlemlerini sırasıyla almayan sorumlular hakkında da adli ve idari işlemler yapılmalıdır. Her olay olduktan sonra ah vah etmenin hiç kimseye bir faydası olmuyor. Dolayısıyla, Ulusal güvenliğimiz için, Hükûmetin de bu konuda daha çok duyarlı olması, dikkatli olması ve tedbirlerin zamanında alınması gerekir. Bununla beraber birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek davranışlardan hepimizin kaçınması gerekiyor.

MAĞDUR YARATMAMAMIZ LAZIM

Bu kapsamda, özellikle son günlerde yine FETÖ nedeniyle mağdur durumdaki vatandaşlarımızdan ciddi bir mesaj baskısı altındayız. FETÖ'yle devletimiz, Hükûmet mücadele ediyor. Biz bu mücadeleyi Milliyetçi Hareket Partisi olarak desteklediğimizi zaten çok net bir şekilde ifade ediyoruz. Ancak, bu mücadele yapılırken mağdur yaratmamamız lazım. Bu coğrafyanın, bu vatanın, bu toprağın, bu milletin çocuklarını, annelerini ülkemize küstürürsek biz, devletimize, milletimize küstürürsek bu yaraları sarmakta zorlarınız” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 22:35
YORUM EKLE