EYLÜL'DEN İTİBAREN YENİ DÖNEM

Başbakan Erdoğan, Ankara’daki Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçilerine yemek verdi.

Siyaset 24.06.2014, 17:49 24.06.2014, 18:36
EYLÜL'DEN İTİBAREN YENİ DÖNEM

Başbakan Erdoğan, Ankara’daki Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçilerine yemek verdi. “Bürokrasi içinde örgütlenmiş Gülen cemaati yanlılarını” eleştirerek konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan şu konular üzerinde durdu:

“Binlerce kişinin telefonunun hukuksuz ve keyfi dinlendiği görüldü. Bu dinlemelerin Türkiye dışında depolandığı ve gerektiğinde şantaj olarak kullandığı ortaya çıktı.

GÜLEN CEMAATİ

17 ve 25 Aralık’ta bu saldırıya karşı dik durduk ülkeyi seçime götürdük. Bu örgütü karşı hukuk içinde yoğun bir mücadelenin hazırlığı yapılıyor. Örgüt muhalefet partileri ile işbirliği yapsa da korkunç yüzünü gizleyemez hale geldi.

Faaliyet gösterdiği her ülke için bu örgütün bir tehdit olduğunu vurgulamak istiyorum. Ulusal güvenliğimiz tehdit eden böyle bir örgütü karşı mücadele birincil önceliklerimiz içinde yer almıştır.

HASSAS OLUNUZ

Sizlerden bunların faaliyetlerine karşı kara propagandalarına karşı dikkatli olmanızı rica ediyorum. Biz AB içinde bir dost olacaksak dayanışma oluşturacaksak Türkiye hiçbir terör örgütüne prim vermez. Türkiye ile ilgili bilgi ve haberlerin güvenilir kaynaklardan alınması konusunda sizlerin de hassas olacağınıza inanıyorum.

BİZ BU İKİLİĞİ KALDIRDIK

Türkiye ilk kez halkın oylarıyla cumhurbaşkanını seçecek. Bunun manası oldukça büyük. 1960’ta yapılan askeri darbeyle cumhurbaşkanlığı halkın seçtiği hükümetin üstünde devleti temsil eden cumhurbaşkanlığı sistemi vardı. Biz bu ikiliği ortadan kaldırdı. Devlet ile halkın bütünleşmesini sağladık.

EYLÜL'DEN İTİBAREN YENİ DÖNEM

Gönül isterdi ki Türkiye başkanlık sistemine geçebilsin. Buna inanıyorum. Ancak anayasayı değiştirmek bu dönemde de önceki dönemde de mümkün olmadı. Bu yeni sistemin de Türkiye’de istikrar ve güveni artıracağına inanıyoruz. Eylül’den itibaren Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. Reformlar daha da hızlanacak.

IRAK’TA BÖLÜNME

Ortadoğu’da 100 yıldır ertelenen anlaşmazlıkların gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Haziran ayının başında Musul’da patlak veren ve yayılan çatışmalar maalesef ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdi. Çatışmanın mezhep eksenli ilerlemesi Irak’tın 2008 döneminden daha da kanlı bir döneme gittiğini işaret ediyor.

TÜRK REHİNELER 

Bizim başkonsolosluğumuz kuşatıldı. Oradaki 49 elemanımız rehine durumda. İçinde 3 çocuk ve 2 anne var. 31 tane TIR şoförlerimiz rehine durumda. Toplada 80. Yaklaşık 10 gün oldu bir süreç ilerliyor. Biz ne yazık ki nihai adımı atmadan takip edelim kontrol edelim istiyoruz.

MALİKİ 

Fakat bütün batılı dostlarımızla kurduğumuz kontaklar var. (Irak Başbakanı Nuri El) Maliki’nin bu denli şımartılmış olması bu günleri getirmiştir. Tek çıkış Irak’ta koalisyon hükümetinin oluşturulmasıdır.”

Yorumlar (0)