Alexa

Fikri Işık; Mayınlı Tarlada Yürüyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık PKK’nın silah bırakma çağrısına ilişkin açıklama yaptı.

Fikri Işık; Mayınlı Tarlada Yürüyoruz
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık PKK’nın silah bırakma çağrısına ilişkin açıklama yaptı.

 
Fikri Işık PKK’nın silah bırakma çağrısına ilişkin, “Siyasi açıdan son derece riskli bir karardır. Türkiye’de artık çözülmez denen bir sorun inşallah yavaş yavaş tarihe karışacak. Bir mayınlı tarlada yürüdüğümüzü ve yürüyeceğimizin farkındayız.” dedi.

PKK’nın silah bırakmasına ilişkin gelişmeleri de hatırlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün son derece önemli bir günü yaşadık, tarihi bir günü yaşadık. Artık bu ülkede kimse kimseye kurşun sıkmasın. Dağında silahlı insan gezmesin, şehrinde insan hakkını demokratik yollarla arasın. Ülke olgun demokrasiye kavuşturulsun diye arzu ediyoruz ve bu noktada dün son derece önemli bir adım atıldı. Siyasi açıdan son derece riskli bir karardır. Türkiye’de artık çözülmez denen bir sorun inşallah yavaş yavaş tarihe karışacak. Daha da önümüzde almamız gereken mesafeler var. Bir mayınlı tarlada yürüdüğümüzü ve yürüyeceğimizin farkındayız.

Çözüm sürece başladıktan sonra Doğu ve Güneydoğu’da son iki yılda bin 50 tane teşvik belgesi düzenlendi. Çözüm sürecinin adı yetti. Yaklaşık 12 milyar Türk liralık yatırım ve 50 bini aşkın istihdam oluşacak bu teşvik belgeleri hayata geçtiğinde. Son iki yılda organize sanayi bölgelerinde istihdam 144 binden 165 bine çıktı. Bölgede 23 tane yeni organize sanayi bölgesinin kurulması ile ilgili çalışımlarımız sürüyor. Çözüm sürecinin adı bunlara yetti. Çözüm süreci faaliyete geçtiği anda bölgemiz ve neler kazanacak… Bir kere terör ve terörden dolayı yapılması gereken harcamalar üretime, yatırıma, istihdama ve kalkınmaya harcanacak. Bu ülkemize inanılmaz bir dinamizm kazandıracak. Ülkemiz üzerinde hesap yapanların en önemli kozlarından biri de ellerinden alınmış olacak ben bu sürecin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Zor bir sürece yürütüyoruz ve önümüzde de çok güllük gülistanlık bir tablonun olmadığı bilinci ile ama kararlılıkla yolumuza devam etmemiz gerektiğini biliyoruz.”


Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 17:35
YORUM EKLE