Fındık üreticisine kumpas mı Kuruluyor?

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yaparak, fındık üreticisine kumpas kurulduğunu iddia etti.

Siyaset 12.07.2019, 17:59 12.07.2019, 23:49
Fındık üreticisine kumpas mı Kuruluyor?

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "Yeter artık! Fındık üreticimiz, kimsenin oyuncağı değil, olmayacak da! Devletin ofisi, alım fiyatı ve miktarını derhal açıklamak zorunda. Aksi taktirde, lobicilere, karaborsacılara, vurgunculara hizmet etmiş olacak" dedi.

Hancıoğlu, fındık üreticisini tedirgin eden rekolte ve fiyat spekülasyonlarını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "her hasat döneminde olduğu gibi bu yıl da fındık üreticisinin alınteri üzerinde yine sinsi oyunlar oynanıyor, yine kumpas kuruluyor" ifadelerini kullanan Hancıoğlu, "Daha bakanlık, tahmini rekolteyi açıklamadı ama ihracatçı birlikleri, Amerika'daki konseye ülkemizin tahminini fındık rekoltesini 770 bin ton olarak bildirdiler. Bu aceleciliğin sebebi nedir? Rekolteyi yüksek gösterip, algı operasyonu yapmak, fındık alım fiyatını aşağılara çekmek, üreticimizi mağdur etmek kime hizmet etmektir?" dedi.

Kimin haddine?

Tarım ihracatında, döviz girdisi bakımından ilk sırada yer alan fındığın değeri düşürüldükçe, çiftçiler de zarar ettirildiğini iddia ederek, "Fındıkçımıza, 15 yıldır aynı kumpaslar kuruluyor. İktidar; izlediği politikalarla, bu kumpasa hep çanak tutuyor. Yeter artık! Fındık üreticimiz, kimsenin oyuncağı değil, olmayacak da..! Devletin ofisi, alım fiyatı ve miktarını derhal açıklamak zorunda. Aksi taktirde, lobicilere, karaborsacılara, vurgunculara hizmet etmiş olacak." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)