Alexa

Fırat; AKP Büyük Provokasyonlar Yapabilir

HDP Mersin Milletvekili Adayı Dengir Mir Mehmet Fırat; "Yani eğer kendilerini tehlikede görürlerse seçimi erteletmek için savaşa girmekten dahi hiçbir tereddütleri olmaz. "dedi

Fırat; AKP Büyük Provokasyonlar Yapabilir
"savaş açmaktan bile çekinmeyeceklerdir"

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mersin milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti'nin, iktidardan düşmesi halinde yargılanacağı kokusuyla seçimlere iyice asılacaklarını düşündüğünü söyledi. Fırat, "Yani eğer kendilerini tehlikede görürlerse seçimi erteletmek için savaşa girmekten dahi hiçbir tereddütleri olmaz. Kaybedecekleri korkusu varsa bir ülkeye savaş açmaktan bile çekinmeyeceklerdir." dedi.

"HDP'Yİ BARAJ ALTINDA TUTMAK İÇİN BÜYÜK PROVOKASYONLAR YAPABİLİRLER"


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin, 350-400 milletvekili alabilmek için 7 Haziran'a dek her şeyi göze alacağını vurgulayan Dengir Mir Mehmet Fırat, "Ağrı ve Roboski'de olduğu gibi, HDP'nin barajı aşmaması için büyük provokasyonlar yapabilirler. Büyük çatışmalar, yeni provokasyonlar oluşturabilirler. Çünkü korku insana her şeyi yaptırır. Yani düşünün ki 2-3 yıldır süren ateşkese rağmen vatan evlatlarını çatıştırıyorlar. Niçin? Bu tahrikin temelinde korku yatıyor. Bizler de kitlelerimizi provokasyonlardan uzak tutacağız." şeklinde konuştu.

'ÇÖZÜM SÜRECİ, HÜKÜMETİN DEFTERİNDEN 'KESİNLİKLE' DÜŞTÜ'

Çözüm sürecinin hükümetin defterinden kesinlikle düştüğünü söyleyen Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Matbaaya giderken sayfaların düştüğünü söylediler. Adeta halkla alay ettiler. Bu yalana çocuklar bile güler. Defterlerinde zaten bir çözüm süreci yoktu. Seçimleri çatışmasız ortamda sürdürüp oya tahvil etmek istiyorlardı. Yoksa çözüm süreci zor bir süreç değildi. Kısa sürede halledilebilirdi. Mutabakatlar vardı. Nevruz sonrasında bu görüşmelerin resmen başlaması lazımdı. Peki nerede? Tersine çatışmaları başlatmak için her türlü tahriki yapıyorlar. Yani doğru söylediklerini ben pek duymadım. Nasıl ki 'Alevi sorununu halledeceğiz' deyip hiç bir şey yapmadılar; Kürt sorununda da aynı yolu izliyorlar. Yalan söylediler, oyaladılar."

AK Parti'nin, iktidardan düşmesi halinde yargılanacakları, yargı süreci sonunda da 'mahkûm kalacakları' korkusuyla seçimlere iyice asılacaklarını düşündüğünü belirten Fırat, "Yani eğer kendilerini tehlikede görürlerse -ki anayasaya göre seçimi erteletmek ancak bir savaş haliyle mümkündür- savaşa girmekten dahi hiçbir tereddütleri olmaz. Kaybedecekleri korkusu varsa bir ülkeye savaş açmaktan bile çekinmeyeceklerdir. Bu önlemenin tek yolu, HDP'nin seçim barajını aşması ile mümkündür."
Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 15:29
YORUM EKLE