Alexa

Fuat Köktaş: Sistemin Tıkanan Kanalları Açılacak

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, TBMM Genel Kurulu'nda ilk tur görüşmeleri tamamlanan Anayasa'nın bazı maddelerinde ki değişiklikle ilgi açıklamada bulundu.

Fuat Köktaş: Sistemin Tıkanan Kanalları Açılacak

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk tur oylamaları CHP ve HDP'nin bütün engellemelerine rağmen AK Parti ve MHP milletvekillerinin üstün gayretleri ile tamamlanmıştır."dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ikinci tur oylamasının 18 Ocak Çarşamba günü başlayacağını belirten Köktaş, Oylamaların hafta sonuna kadar tamamlanacağını ifade etti.

İkinci  tur oylamalarına AK Parti ve MHP Milletvekilleri aynı kararlılıkla devam edeceğini savunan Köktaş; "İkinci tur oylamalarından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin hazırlayacağı raporla Anayasa değişikliği Teklifi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak olup, Cumhurbaşkanımız en geç 15 günlük süre içinde  anayasa değişikliği teklifini onayladıktan en geç 60 gün sonra yönetim sisteminde önemli değişikliklerin yapıldığı yeni anayasa değişikliği teklifi aziz milletimizin referandumla oylamasına sunulacaktır. " dedi.

SİSTEMİN TIKANAN DAMARLARI AÇILACAK

Yeni anayasa ile birlikte Cumhurbaşkanlığı sistemi, vesayet sistemine, pazarlıklarla kurulan koalisyonlara, azınlığın çoğunluğuna tahakkümüne, yönetim de iki başlılığa son verileceğini ifade eden Fuat Köktaş; "Cumhurbaşkanı sistemi, halka hesap verebilir ve halka karşı sorumlu hale getirecektir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde millet kendisini yönetenleri hem seçecek, hem de kendisi bizzat denetleyecektir. Sistemin tıkanan damarları açılacak, kararlar hızlanacak ve vatandaşın beklediği hizmetler daha hızlı şekilde yapılacaktır. Türkiye bulunduğu bölgede çok önemli sorumluluğu olan bir ülkedir. Türkiye’nin bölgede güçlü olması lazım. Bölgemiz etrafında yapılan planlar açıktır, ülkemize karşı çok boyutlu, asimetrik bir savaş başlatılmıştır. Bu savaşı başarıyla kazanmanın yolu güçlü siyasi iktidarın daim olmasıdır, sürekli olmasıdır. İşte bu yeni Anayasayla hem bunu yapacağız, hem de ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için siyasetin daha da güçlü hale gelmesini sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 17:34
YORUM EKLE