Gelir Adaletsizliğinde ki Artıştan Rahatsızlık Duymayan; Ya Kördür Ya da Umursamaz

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, resmi veriler ve dünyadaki göstergelerle, ülkemizdeki gelir adaletsizliğinin ulaştığı boyuta dikkat çekti.

Siyaset 12.03.2020, 20:45
Gelir Adaletsizliğinde ki Artıştan Rahatsızlık Duymayan; Ya Kördür Ya da Umursamaz

CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "Bu tabloyu görmeyen, bu durumdan rahatsız olmayan; ya kördür ya da umursamaz..." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, artan gelir adaletsizliğine işaret eden Hancıoğlu, bu konuda TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin verilen önerge üzerine şunları söyledi:

"Gelir adaletsizliği, dünyanın her yerinde toplumları buhrana sürükleyen, sosyal, siyasal ve ekonomik alanda yaşanan krizleri kronikleştiren bir olgudur. Bu durum, bugün ülkemiz için çok tehlikeli bir duruma ulaşmıştır. Özellikle son 17 yıllık süreçte israf, keyfilik ve siyasi ihtiras ve hırslarla, günü kurtarma amacıyla yürütülen plansız politikalar; ülkemizde bugün gelir adaletsizliğini zirveye taşımıştır." ifadelerini kullanan Hancıoğlu, icra dairelerinde 20 milyondan fazla icra dosyası bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyon 905 binden, 2 milyon 536 bine ulaştı

"Nesnellik ve bilimselliği sıkça tartışılsa da Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı bir "yaşam memnuniyeti araştırması" var. Bu araştırmaya göre hayatından, yaşam kalitesinden, ekonomik koşullarından memnun olan vatandaşlarımızın oranı 2011 yılında yüzde 62 düzeyindeyken bugün bu oran yüzde 52'ye kadar düştü. Sadece 2018 yılı içinde geçim sıkıntısı sebebiyle 246 vatandaşımız intihar etti. Geleceğinden umudunu kesmiş olan gençlerimizin oranı yüzde 60 düzeyine ulaştı. Geçen yıl Ekim ayında tam 210 bin gencimize, Kredi ve Yurtlar Kurumu borcu nedeniyle e-haciz uygulandı. Son iki yılda, bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyon 905 binden, 2 milyon 536 bine ulaştı. Bugün icra dairelerinde 20 milyondan fazla icra dosyası var."

Uluslararası veriler, Türkiye'deki gelir adaletsizliği için ne diyor?

Dünya Bankası'nın yaptığı beşli sınıflandırmaya göre Türkiye gelir dağılımında, en kötü dördüncü grupta kendisine yer bulabildiğini belirten Neslihan Hancıoğlu, "38 OECD ülkesi arasında Türkiye'nin yeri 34'üncülük! Gelir dağılımındaki adaletsizliğinin hesaplama aracı olan Gini göstergesine göre Türkiye'de 2007 yılında 0,38 iken, gösterge bugün 0,42 oldu. Yani gelir adaletsizliği giderek artıyor.  Bugün ülkemizde en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,4'tür. Peki en düşük gelir grubu toplam gelirden ne kadar pay alıyor? Yüzde 6,3.Ve bu uçurum her geçen gün derinleşiyor. Bütün bu rakamlar, oranlar Türkiye'de ne kadar büyük bir gelir adaletsizliği yaşandığının kanıtıdır. Bu tabloyu görmeyen, bu durumdan rahatsız olmayan; ya kördür ya da umursamaz. Bütün bu verileri inkar ediyorsanız, bu araştırma önergesine HAYIR dersiniz. Şayet "bunlar doğrudur" diyorsanız, Araştırma önerisine EVET demelisiniz..." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
28°
açık