Gül ve Parsak, Yarın Kameralar Karşısına Geçecek

AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve MHP Milletvekili Mehmet Parsak'ın yarın kameralar karşısına geçmesi beklendiği ifade edildi.

Siyaset 09.12.2016, 16:17 09.12.2016, 16:42
Gül ve  Parsak, Yarın Kameralar Karşısına Geçecek
AKP Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın, Anayasa değişikliği çalışmaları kapsamında yarın kamera karşısına geçmesi bekleniyor.

Gül ve Parsak'ın anayasa değişikliği taslak metnine ilişkin basın toplantısı yapması bekleniyor.  

FORMÜL BULUNDU

Uzlaşma sağlamaYüce Divan’a sevk için 3 kademeli formülün benimsendiği, Yüce Divan’a sevk için 367 imzanın aranacağı öğrenildi. Taslak metne göre; önerge için 276, komisyon için ise 330 imza gerecek.

Mevcut anayasaya göre Cumhurbaşkanı ancak Meclis üye tamsayısının en az üçte birinin teklifi üzerine (330) ve dörtte üçünün vereceği kararla, (413) vatana ihanetle suçlandırılabiliyordu. Yani yeni taslakta Yüce Divan’a sevk için 413 yerine artık 367 imza aranacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada, anayasa görüşmelerine ilişkin, “MHP ile AK Parti birlikte çok önemli bir uzlaşmaya imza attığını, MHP'nin genel tavrını olumlu bulduğunu, bu tavrın Genel Kurul'da da devam edeceğine inandığını söylemişti. Erdoğan Ak Parti'ye güvendiğini fire olmayacağını söylemişti.


 

Yorumlar (0)