Alexa


Gül ve Parsak'tan Sonra Kritik Hafta

Yeni Anayasa konusun'da Ankara kritik haftaya giriyor. AK Partili Abdullah Gül ile MHP'li Mehmet Parsak arasında yürütülen müzakere aşama kaydetti.

Siyaset 27.11.2016, 21:39 27.11.2016, 22:12
Gül ve Parsak'tan Sonra Kritik Hafta

AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve Afyonkarahisar Milletvekili MHP’li Mehmet Parsak arasında yürütülen görüşmeler büyük bir aşama kaydetti. Hafta içerisinde yapılacak olan üçüncü tur görüşmenin kritik olduğu belirtiliyor.

Gül ve Parsak’ın şekillendireceği teklife liderler düzen verecek. Mutabakat sağlanması durumunda en kısa sürede meclise gönderilecek. Anayasa değişikliğinin yürürlük tarihi ise 2019 olacak.

AK Parti’nin önerisinde Cumhurbaşkanı’nın bürokratları atama yetkisi de bulunuyordu. Ancak MHP bu yetkinin sınırlandırılmasını gündeme getirmişti. AK Parti, bu talebe de olumlu cevap verdi ve MHP’nin isteği doğrultusunda büyükelçi atamalarında Meclis onay şartı aranmasını kabul etti. 

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması, Cumhurbaşkanı’nın bir, iki defalığına seçilmesi ve parlamento seçimlerinin 5 yılda bir yenilenmesi gibi düzenlemeler, iki parti arasında uzlaşılan maddeler arasında yer alıyor.


 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P