Alexa

Gülen'e Kırmızı Bülten...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerinin kayıtları, AKP'nin seçim stratejisini de değiştirdi.

Gülen'e Kırmızı Bülten...
banner327

 AKP kurmayları ve Erdoğan'ın danışmanları, yerel seçimler öncesinde patlayan kaset skandalının izlerini silmek için bir dizi strateji geliştirdi.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre, AKP ’nin “kasetlerle ilgili izleyeceği yol haritası” şöyle: 

“MONTAJ” ALGISI İŞLENECEK 
Başbakanlık, “kaset olayının” patlamasının ardından yaptığı ilk açıklamada, ses kayıtlarının “montaj” olduğunu öne sürdü. Ardından da Başbakan Erdoğan, grup toplantısında konuşmaların montaj olduğunu yineledi. Kasetle ilgili strateji, montaj vurgusu üzerine kuruldu. Aynı doğrultuda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin de “montajlanmış” kasetleri piyasaya sürülecek. Böylece, montajla ilgili söylemler güçlendirilecek. Milletvekilleri de, seçim bölgelerinde halka kasetlerin nasıl montajlandığını anlatacaklar. Yine, hükümete yakın yayın organlarında, montaj ve kumpas iddialarını destekleyici yayınlar yapılacak. 

AKP RAPOR AÇIKLAYACAK 

Yine kasetlerin montaj olduğuna yönelik bağımsız kuruluşlardan rapor alınması planlanıyor. Bu doğrultuda uluslararası kuruluşlar araştırılıyor. Bu kuruluşlardan ses kayıtlarının montaj olduğuna yönelik rapor alınarak kamuoyuna açıklanması öngörülüyor. Haberde AKP'nin, 'paralel yapı' olarak nitelendirilen, “Gülen Cemaati’ne” yönelik operasyon hazırlığı da yürüttüğü öne sürülüyor. Bu kapsamda, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen hakkında, açılacak bir soruşturma kapsamında, 'kırmızı bülten' çıkarılması öngörülüyor. Aynı dosya ile Gülen’in iadesinin istenmesi de planlanıyor. Ancak bu yönde atılacak bir adımın, seçimler üzerinde etkili olmasından endişe ediliyor. Bunun için operasyonun seçimlerden önce mi, sonra mı yapılmasının daha doğru olacağı tartışılıyor. 

SON KARAR “BASKIN SEÇİM” 
Kaset olayının ardından AKP içinde, baskın seçim senaryosu güçlü bir şekilde dile getirilmeye başlandı. Buna göre, yerel seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimlerin birleştirilmesi konusunda adım atılacak. Erdoğan, 2015’te yapılacak genel seçimleri bu yıl içinde yapılmasını isteyecek. Böylece hem muhalefete hem de paralel yapıya, “hodri meydan” denecek. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik eleştiriler de iki seçim planı ile bertaraf edilmiş olacak.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 23:58
YORUM EKLE