Alexa

Günay'dan şok açıklamalar

"Başbakan İstanbul Belediye Başkanlığını hiç bırakmadı. Bütün yüksek yapılar Başbakan'ın onayıyla inşa edildi"

Günay'dan şok açıklamalar
banner327
 Hükümete sert eleştiriler getirerek AKP’den ayrılan eski Kültür Bakanı ErtuğrulGünay, Başbakan Erdoğan için, “İstanbulBelediye Başkanlığı’nı hiç bırakmadı, bütünyüksek yapılar onun onayıyla yapıldı” dedi.
Taraf gazetesinden Hayko Bağdat’a konuşanErtuğrul Günay’ın açıklamaları şöyle:

Ertuğrul Bey, büyük umutlarla dâhil olduğunuz partiniz sizi disipline sevk ediliyor ve siz istifa ediyorsunuz. Ne oldu? Nerede kırıldı bu iş?

AK Parti ‘ye biz kritik bir eşikte katıldık biliyorsunuz. 27 Nisan muhtırası verilmişti. Darbe söylentileri vardı gündemde ve o eşikte geçmişte bu tür kırılmalardan çok zarar görmüş insanlarolarak milli iradenin yanında durmak gerekir düşüncesiyle bize yapılan beraber siyaset yapmaönerisini kabul ettik ve katıldık. Katılırken, “Bugüne kadar inandığım ve savunduğum her şeyiaynı kararlılıkla inanmaya ve savunmaya devam ederek AK Parti’ye katılıyorum” dedim. Demokrasi, saydamlık, katılımcılık, çoğulculuk, insan hakları ne savunuyorsam. Kapatma davası geldiğinde çok dik durduk.

Aranızda hiç ihtilaf çıkmadı mı?

Geçen dönem Sayın Genel Başkan’ın söylemiyle ilgili özellikle sanatla, sanat çevreleriyle, tiyatrolarla ilgili bazı tartışmaların dışında aramızda çok büyük bir ihtilaf çıkmadı. Hatta güzelişler yaptığımızı söyleyebilirim.

Nâzım Hikmet’in yurttaşlığının iade edilmesi, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarlarınınTürkiye ‘ye geri getirilmesi konusunda ailelerle görüşme yapmam, Şivan Perwer’in memleketine davet edilmesi, farklı inançlardan toplum kesimlerinin sınırlı ölçüde kalsa bile ibadethanelerini kendilerine iade etmek gibi. Bütün bunlar Başbakan’ın bilgisi çerçevesinde oldu. Fakat 2011seçimlerden sonra özellikle bir kırılma yaşanmaya başlandı.

Arada hani sizin Başbakan ile bir “heykel” tartışmanız da olmuştu. Bunu yüz yüzekonuştunuz mu?

Konuştuk. 2011 seçimleri öncesi bir tarihteydi. Kars’ta henüz bitmemiş bir heykelle ilgili sevimsiz bir sözcük kullandı. Ben kendisine böyle bir sözcüğü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nınkullanmasının doğru olmadığını söyledim. Uzunca bir tartışma yaşadık. Hâlâ takip ediyor o söz Başbakan’ı. Heykele ucube diyen bir başbakan…

Başbakan’ın bakanlarla yaptığı tartışmalarda bazen çok sertleştiği söyleniyor. Sizin tartışmalarınızın tonu nasıldı?

Yüksek sesle tartışmalarımız oldu. İstanbul’u, imarı, sanatı korumak, sanatçıyı korumak, heykelikorumak, tiyatroyu korumak konularında tartıştık ama hiçbir zaman kabalaşmadık. 2011′den sonra tartışma benimle onun arasında olmaktan çıktı. Tartışma toplumla olmaya başladı.

Kopuşunuzun miladı 2011 mi?

2011 genel seçimlerinden sonra seçim bölgem İzmir’den İstanbul’a döndüğümde Kazlıçeşmekonutlarının yükseldiğini gördüm. Kazlıçeşme konutlarının yüksekliğinin İstanbul’un siluetini çok rahatsız edeceğini görerek belediyelere bizzat yazı yazdım. Çevre Bakanlığı’na yazı yazdım vekoruma kurullarından, inşaat Yedikule’nin hemen yakınında olduğu ve silueti etkilediği içindurdurma kararı alınmasını sağladım. Bu kararı tebliğ ettik.

Ondan sonra bu mesele Sayın Başbakan’la aramızda bir çekişme hâline geldi. Sayın Başbakan o yapıları korudu ve onun himayesinde yükseldi binalar. İstanbul’un imarı ile ilgili sorunlarkarşısında Başbakan, Şehircilik Bakanı ve belediyeler hattını, savunma cephesini aşamayacağımı görünce konuyu basına taşımaya başladım.

Ne yaptınız?

Çeşitli tarihlerde, “İstanbul’daki bu yanlış yapılaşmayı durduralım”, “İstanbul’da rant kaygısı ahtapot gibi toplumu sarmış” gibi başlıklarla çeşitli gazetelerde açıklamalarım yer aldı. Bir süre sonra Sayın Başbakan’la İstanbul’u çok konuşamaz hâle geldik. En son ben görevdeyken Aralık 2012′de Gezi Parkı‘na bir kışla yapılmasını İstanbul Koruma Kurulu reddetmişti. Bu reddi tartıştık, ben ret kararının haklı olduğunu söyledim, o haksız olduğunu söyledi. Bu katıldığım son Bakanlar Kurulu idi ve yüksek sesli tartışma oldu. Benden sonra Yüksek Kurul’dan bu kararı geçirdiler. Gezi Parkı‘nı önce bir AVM yapmak amacıyla, sonra bir adım geriye rezidans yapmak amacıyla, sonra otel yapmak ve en son da müze yapmak gerekçesiyle geriye çekildiler.

Gezi Parkı‘ndaki direnişin haklı olduğunu, ağaçların kesilmesinin yanlış olduğunu, bu projenin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini, orada çıkan ihtilafın çok kolaylıkla çözülebileceğini, biraz empati göstermek, biraz diyalog kurmak yoluyla çözülebileceğini hep anlatmaya çalıştım ama bir anlamda duvara konuşmuş gibi oldum.

Çünkü Sayın Başbakan daha birinci gün, “Onlar istedikleri kadar bağırsınlar, biz o binayı yapacağız” demişti ve onun o katı söyleminin, o mağrur söyleminin, o kibirli söyleminin bedelini Türkiye 35 gün ödedi. Bu, bir komplo dendi; dış güçler dendi, bir Otpor dendi. Halbuki empati kurmama, kitleyi dinlememe, çevre duyarlılığından yoksun bir imarcılık anlayışı bizi bu noktaya getirdi.

Başbakan’ın birtakım inşaatların savunuculuğunu yaptığını söylüyorsunuz.

Sayın Başbakan İstanbul Belediye Başkanlığı’nı hiçbir zaman bırakmadı. Özellikle Türkiye çapında da bütün bu büyük imar projelerini yakından takip ediyor. İstanbul’daki yüksek yapılaşmalar ancak onun onayıyla yapılabiliyor. Ne yazık ki onun onayı bakanlıkların yetkilerini önemli ölçüde kısıtlıyor. Şehircilik Bakanı’nın yaptığı açıklamada Sayın Başbakan’ın bütün bu büyük ve sıkıntılı projeleri yakından yönettiği ifadesi var.

İnşaatlardan haksız kazanç elde edildiği iddiaları var. Bu rant nasıl oluşuyor?

Siz bir bölgede emsali artırmaya başlayıp silueti, yeşil alanı, tarihî çevreyi gözetmeden imar planı yapmaya başlarsanız ve projelerde bir emsal alması gereken yere iki üç emsal vermeye başlarsanız inanılmaz bir haksız kazanç üretiliyor. Tabii o haksız kazanç üretilirken de birtakım mekanizmalara birtakım çıkarlar dağıtılıyor. Son zamanlarda bir söylem var. “Devletin kesesinden bir kuruş çıkmışsa bunun hesabını sorarız.” Başka biçimde çıkıyor devletin kesesinden.

Yani siz adama haksız kazanç sağlıyorsunuz o da haksız kazancın içinden bir miktarını size veriyor. Doğrudan kasadan pay çalmıyor ama kamunun olması gereken bir zenginlik başkalarına paylaştırılıyor. Yolsuzluk savunması da çok sofistike bir dille yapılıyor. Rüşvette zaten kasadan para çalınmaz. Rüşvette bir menfaat sağlarsınız ya da bir hakkı elde etmesine yardımcı olursunuz veya önlersiniz, bunun karşılığında bedel verirsiniz. Bu da yasalara göre suçtur.

Taraf
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 01:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümit akyüz
ümit akyüz - 6 yıl Önce

Bana göre menfaat ilşkiniz bitti cok şerefliidiniz de 12 senedirnerde siniz birlikde yürü medinizmi oyallarda birlikde ıslanmadınızmı yahan yamurda sizlerin neyine güvenecek bu insanlar

ZEKİ KESKİN
ZEKİ KESKİN - 6 yıl Önce

Bir soğan soyuluyor, Yaşarıyor gözler Bir DEVLET soyuluyor Aldırmıyor ÖKÜZLER (şair eşref 1847-1914) VİCDANI KUTULARA GİRMİŞ Ayakkabı Kutusu Partisi VEKİLLERİ