Gürer: Böyle giderse cezaevleri esnaflarla dolacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çek için hapis cezasının kaldırılması ve etkin bir sicil affının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.

Siyaset 12.11.2019, 15:02
Gürer: Böyle giderse cezaevleri esnaflarla dolacak

Böyle giderse Cezaevlerinin esnaflarla dolacağını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,“İşlerimiz çok düştü” diye dert yanan esnafımız, piyasada oluşan sorunlar sebebiyle ödeyemediği çekler nedeni ile hapis yatma riski altında, böyle giderse çek yüzünden cezaevleri esnaflarla dolacak.." dedi.

Gürer, ekonomik krizin esnafı da fena vurduğunu söyledi. İşçi, çiftçi, memur ve emeklinin alım gücünün kalmamasının, ticari yaşama yani esnafa doğrudan yansıdığını belirterek esnafları ziyaret ederek dertlerini dinledi.

Ekonomik krizin her kesime yansımasının ciddi mağduriyetler yarattığını ifade eden Gürer, “Kepenk kapatıp ticaretten çekilen esnaf sayıyı artıyor. “İşlerimiz çok düştü” diye dert yanan esnafımız, piyasada oluşan sorunlar ile ödeyemediği çekler nedeni ile hapis yatma riski altında, böyle giderse çek yüzünden cezaevleri esnaflarla dolacak. Çek için hapis cezasının kaldırılması ve etkin bir sicil affının bir an önce çıkarılması gerekmektedir” dedi.

Karşılıksız çekler birden çok nedenle ödenememekte olduğunu belirten Gürer, "Ana neden ekonomideki sorunlardır. Krediye ulaşamama, aralıklı da olsa nakit sıkışıklığı, kredi kartı ödemelerindeki tıkanmalar gibi sorunlar, esnafı çek ve senete yönlendirmektedir. Sonuçta çek ödemelerinde oluşan sorun hapis cezasına uzanmaktadır. Artan karşılıksız çekler, esnafı tedirgin etmekte ve hapis ile işini ve itibarını da yitirme kaygısı eklenmektedir” dedi.

GÜRER: “SİCİL AFFI ŞART”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Sicil affının çıkması ile kara liste ile kredi alamayan esnafımız bu sorundan arınacak böylece en azından tefecilerin eline düşme ya da çek senet kullanma zorunluluğundan kurtulacak ve işini bir şekilde döndürebilecektir., Binlerce esnafın yaşadığı mağduriyet, aileleri de doğrudan etkilemektedir. Bir çok esnaf, primlerini dahi ödeyemez duruma düşmüştür. Çalışan sayısı azalmış, esnaf ayakta kalabilme mücadelesi vermektedir. Esnaf sattığı ürünün yerine aynı değerde ürün dahi alamaz olduğunu anlatmaktadır. Piyasada bozulan dengeler, ödeme güçlüğünü artırmakta, borçla dönen kesimlerdeki tıkanma her kesimi doğrudan etkisi altına almaktadır. Esnafımıza ucuz ve kolay kredi için sicil affı gereklidir”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)