Gürer'den, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve Kıdem Tazminatı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi girişiminin, milyonlarca çalışanın iş güvencesinin sonu anlamına geldiğini belirtti.

Siyaset 28.06.2020, 22:36 28.06.2020, 23:18
Gürer'den, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve Kıdem Tazminatı

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi girişiminin, milyonlarca çalışanın iş güvencesinin sonu anlamına geldiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iktidara, işçilerin son kalesi olan kıdem tazminatlarını fona devretmek yerine, 2 milyonun üzerindeki üniversite mezunu gence ve milyonlarca işsize, iş olanağı yaratacak uygulamaları hayata geçirmesini önerdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatı konusunda, işçilerin aleyhine oluşacak yeni bir dönemin kapısını aralaması aşikâr olan, kıdem tazminatlarının fona dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalara sert tepki göstererek,“Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, düzenlemeyi savunarak işçi lehine olduğunu belirtmektedir. Ancak sadece işçilerin değil aynı zamanda işverenlerin de değişmesini istemediği bu düzenleme, işçilerin kazanımlarının tümünü elinden almaktadır. Bu durumdaki bir çalışmanın, nasıl işçinin lehine olduğunu anlamak çok güçtür. Ak Parti İktidarı iktidarı, iş yaşamı için hangi düzenlemeyi getirdi ise işçinin önemli bir kazanımı o düzenleme ile elinden alınmıştır.18 yılda birden çok örnek vardır. Örneğin emekli aylık bağlama oranı ABO dahi, 2008 yılında, çıkarıldıktan sonra emekli olan işçiler için hak kaybını artırdı. Esnek çalışmadan fazla mesaiye, kayıt dışı çalışmadan düşük ücrete, iş güvenliğinden mobinge kadar, çalışma yaşamı sorunları Ak Parti döneminde katlanmıştır. Bu getirilmek istenen düzenleme son noktadır” dedi.

CHP Milletvekili Gürer, “Tamamlayıcı emeklilik sistemi, emekçiler aleyhine yapılan düzenlemelerde gelinen son noktadır” ifadesini kullandı.

1980 öncesi işçilerin toplu iş sözleşmesi ile kıdem süresini toplu pazarlıkta belirleyebilme haklarının bulunduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, “1980 sonrası çalışma yaşamında sürekli yapılagelen değişikliklerle bu süre 30 güne kadar düşürülüp sınırlandı. Bugün bu 30 günlük giydirilmiş brüt ücretin kıdeme esas durumu da kökten değiştirilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

İŞVEREN İŞÇİYİ DAHA KOLAY ÇIKARABİLECEK

Kıdem tazminatının fona devrine yönelik çalışmalarda ayrımcı bir yaklaşımla “böl parçala yönet” mantığının öne alınmak istendiği belirten Gürer, kamu özel ayrımı süre ve yaş düzenlemelerine yönelik çalışmalarda bulunulduğunun ifade edildiğine dikkat çekti.

İş yerlerinde kıdem tazminatı kolay işten çıkarmanın kısmen de olsa önünü kesmekte olduğununu ifade eden Gürer, "Bu süreçte işverenin kolay işçi çıkarmasının önünde en önemli engel kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak her düzenleme iş güvencesinin sonu demektir. Küçük işletmeler yanında büyük işletmeler için de iş güvencesinde olan hatta sendikalı ve toplu iş sözleşmesi olan işçilerde kıdem tazminatı iş güvencesinin en önemli bağıdır. Özellikle uzun yıllar aynı işyerinde çalışan, kıdem süresi yüksek olan işçilerin kıyım yapılması daha basit hale getirilmiş olacaktır” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Örneğin mobing uygulanması, ücretinin geç ve eksik ödenmesi halinde, belgelenmiş fazla mesai verilmemesi halinde ,işçi sağlığı önlemlerinin yetersizliğinin kanıtlaması durumunda işçi haklı fesih hakkını kullanıp tazminat alabilir. Ancak yeni düzenleme ile haksızlık karşısında da işçi kıdem alıp gidemediği için işveren art niyetli ise işçinin haklarını daha kolay yok etmek durumuna erecektir” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

“Kıdem tazminatlarında son giydirilmiş brüt ücret hesaplanır ve işçi çalıştığı süre ve geçmişte aldığı ücrete bakılmaksızın son ücret esas alınır. Yeni düzenlemede bu hesaplama korunmazsa işçi tazminatları önemli ölçüde düşecektir. Hesaplamada esas olan son çalıştığı giydirilmiş brüt ücret esasının değiştirilmesi büyük hak kayıpları yaratacaktır” 

SGK’ya bildirilen ücret ile işçiye ödenmesi gereken ücretin farklı olması halen önlenemediğini belirten Gürer, daha az prim ödemek için başvurulan bu yöntem yeni düzenlemede de işçilerin aleyhine olacağını savunarak açıklamasını şöyle sürdürdü; 

"Bireysel Emeklilik Sisteminde işçilerin primlerinin enflasyon karşısında yüzde 10 oranında eridiğini vurgulayan Gürer, “Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde olduğu gibi kıdem tazminatlarının fona devredileceği sistemde de işçinin hesabına yatırılan para işletilecektir. Ancak işçinin kıdem tazminatı için yatırılan parasının enflasyon karşısında korunmasının güvencesi yoktur. Bu sistem işçinin kıdem tazminatı fonundaki parasını pula çevirecektir

Ülkemizde mevcut çalışma hayatının sorunlarla dolu olduğunu belirten CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin yaratacağı olumsuzluklarla ilgili açıklamasında, “İş yaşamında kayıt dışılığın arttığı, çocuk işçiliğin yaygınlaştığı, iş denetiminin işverenin insafına bırakıldığı, esnek ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaştığı, işçi ücretlerinin açlık sınırının altına getirildiği, fazla mesai kurallarına uyulmadığı, mobingin olağanlaştırıldığı, kadın işçi sorunlarının yoğunlaştığı bir süreçte işçiler için son kale olan tazminatın fona devredilmek istenmesi, işçinin son güvencesinin de ortadan kaldırılmasıdır. İş güvenliği ve iş güvencesini iyileştirmek, çalışanların ücretlerini artırmak, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını sağlamak yerine işçiler için en önemli güvence olan kıdem tazminatının siyasi iktidar eliyle yok edilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.

GÜRER'DEN KTİDARA ÇAĞRI!

 • Gürer, açıklamasında iş yaşamında var olan bazı sorunları sıraladı ve iktidara şu önerilerde bulundu:
 • İktidar öncelikle, üniversiteli işçilerin 5 yıl önce sözleşme ile tanının özlük haklarında düzenleme sağlasın.
 • Çırak ve stajyerlerin işe başladığı tarihten itibaren yaşlılık sigortasına çalıştıkları sürenin başlangıcı kabul etsin.
 • SGK öncesinde anne olan kadınların, askerlik süreci gibi annelik sürecine borçlanma hakkı tanısın.
 • Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışanın mağduriyetini gidersin. Emeklilik hakları verilsin.
 • Fazla mesailerini düzenle alabilmelerini ve mobing uygulamalarının sonlandırılmasını sağlasın.
 • Taşeron firmalarda kalanlara da kadro verilsin. Kamuda tüm taşeron işçiler kadrolara alınsın. Belediye şirket çalışanları belediye kadrolarına alınsın.
 • İş cinayetlerinde Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olmak ayıbından ülkemizi kurtarsın.
 • İşsiz 2 milyon üniversite mezunu gence ve milyonlarca iş arayana iş olanağı yaratacak uygulamalar yapsın…
 • Geçici, mevsimlik, TYP çalışanı ve MEB’de 10 ay çalışıp girdi çıktı yapılarak çalıştırılanlara sürekli iş ve kadro verilsin.
 • Asgari ücret tutarı kadar olan tüm ücretlerden vergi alınmasın.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0