Haluk Koç: Davutoğlu irade gösteremedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, düzenlediği basın toplantısında 7 Haziran’da milletin bir irade koyduğu ve hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar görevini vermediğini hatırlattı.

Siyaset 25.08.2015, 22:24 26.08.2015, 01:26
Haluk Koç: Davutoğlu irade gösteremedi

CHP MYK toplantısı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında saat 12.00’de başladı. Toplantı devam ederken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, basın toplantısı düzenledi.

Haluk koç; Milli iradenin saygı ve aynı zamanda sandıktan çıkan seçim sonuçlarına saygı demek olduğunu dile getirdi. Koç, 7 Haziran’da milletin bir irade koyduğu ve hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar görevini vermediğini hatırlattı.

CHP'nin sorumluluk duygusu içinde hareket ettiğini ifade eden Koç, “Milletimizin önünde cereyan eden bir olaydır. Türkiye bedel ödemesin dedik, Türkiye bu süreçte geçici baştan savma hükümetlerle yürütülmesin dedik. Kalıcı uzun süreli bir reform hükümeti ile yoluna devam etsin dedik.” diye konuştu.

'BİZ ÖNCE TÜRKİYE DEDİK, SİZ ÖNCE SARAY DEDİNİZ'

Parti çıkarlarını ve kişisel hesapları bir kenara bırakalım çağrısında bulunduklarını söyleyen Koç, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz önce Türkiye diyoruz da size de önce Türkiye dedirttirelim dedik. Ama önce saray dediniz. Biz önce Türkiye dedik, siz önce saray dediniz. Seçimin ekonomiye, güvenliğe etkisi nedir. Bunların öyle bir dedi yok. Onların tek derdi. Onların başında demoklesin kılıcı gibi duran kaçak saray. Türkiye dertleriyle dertlenen bizdik, Türkiye zarar görmesin elini taşın altına koyan bizdik, eleştirileri göğüsleyen bizdik. Bunun için çırpındık, anlattık, anlattık, anlattık. Neticede üzülerek söylüyorum. Davutoğlu, böyle bir iradeyi gösteremedi. 13 Temmuz’da Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde ortaya koyduğu bir koalisyon kuralım karşılıklı güvensizleri giderelim noktasında intihar mı edeceksin telkinine kapılan bir Davutoğlu fotoğrafı ortaya çıktı. Anayasal meşruiyeti içinde kaldığını hep sınırlara saygı gösterdim. Geçici Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasal meşruiyet içindeysen niye ikinci siyasi partinin genel başkanı Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurma görevi verilmemesi karşısında çıtın çıkmadı. Biraz daha sorgulayalım mı bu meşruiyeti. Bu içinize düştüğümüz durumun meşruiyeti anlatmak için çektiğiniz sıkıntıyı yansıtıyor. Bunu da konuşmamın başında ifade ettim.
Yorumlar (0)