HDP'den Genel Af Çıkışı!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bazı yüz kızartıcı suçlar hariç olmak üzere genel af getirilmesinin Türkiye'yi rahatlatacağını belirtti.

Siyaset 28.08.2018, 23:21 29.08.2018, 00:11

Milliyetçi Hareket Partisi'nin gündeme taşıdığı mahkumlara af yasası gündemdeki yerini koruyor. Bu arada, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın konuğu olan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bazı yüz kızartıcı suçların kenarda tutularak genel af getirilmesinin Türkiye'yi rahatlatacağını kaydetti.

"246 bin cezaevlerinde insan var"

Gergerlioğlu, Meclis'in açılmasıyla bir genel affın gündeme gelmesi gerekir diye düşündüğünü belirterek, Bazı yüz kızartıcı suçlar kenarda tutularak genel af getirilmesinin Türkiye'yi rahatlatacağını ifade etti. Gergerlioğlu; "benim şahsi fikrim bu. Af konuşulacaksa alanı genişletilmeli, çok zor durumdaki insanlara bir umut ışığı yakılmalı. 500 bine yakın kişi denetimli serbestlik içinde. 70 bin tutuklu var geri kalanı mahkum 246 bin cezaevlerinde insan var. Bunlar her geçen gün artıyor. İnsanlar patlama noktasına geldi. Buna devletin çözüm bulması gerekir. Af, cezaevlerinin ve cezaevlerinde yakınları olanların en önemli konusu" ifadelerini kullandı.

Bazı örgüt suçlarından da ciza yemiş insanlara af getirilmesi türkiyeyi rahatlatır diye düşündüğünü söyleyen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu," Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği şey bu, ancak kişilere karşı işlenmiş suçlara af getirilmesini talep ediyor . Mesela Alaattin Çakıcı ve benzeri kişilere karşı af talep ediyor. Ancak bunun alanı, sınırı genişletilmelidir. En azından çok çok zor durumda olan insanlara bir umut ışığı yakılmalıdır diye düşünüyorum.

Cilara: Bir Genel Af mı Çıkarılmalıdır diyorsunuz? Bu rahatlatır mı?

" Toplum çok sıkıntıda şu an. 500 bine yakın kişi denetimli serbestlikte, 70 bin tutuklu ve geri kalan 246 bin mahkum var. Ve bu her gün artıyor. İnsanlar çaresizliğe itilmiş durumda. Sadece içeride değil dışarda da sıkıntı var. Devlet buna bir çözüm bulmalıdır. Tamam Türkiye de bir cezalandırma yapıldı, bir darbe yaşandı, herkeb bir torbaya dolduruldu, at izi it izine karıştı ve insanlara bir damga vuruldu. Ancak gelinen noktada, eğri oturup doğru konuşmak lazım çok sıkıntılı bir yerdeyiz. İnsanlar patlama noktasında ve Devletin buna bir çözüm noktası bulmak zorunda. Af konusu belki bizim aramızda çok konuşulmuyor ama cezaevlerinin en önemli konusu ve bu cezaevlerinde yakınları olanların da en önemli konusu ve beklentisidir." dedi.

Videodan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun değerlendirmelerinin tamamını dinleyebilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
murat sicim 3 yıl önce
bütün partiler af çıksın diyor. Af konusu bile siyasetçileri birleştiriyor. Af ile birlikte toplum daha iyi kaynaşacak. Haydi o zaman af çıksın!