Alexa

HDP'li Garo'nun 'soykırım' ve 'tehcir' ifadelerine MHP'den Sert Çıkış

Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili Türk ordusuna dil uzatan HDP'li Garo Paylan haddini aştı. Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili 'soykırım' ve 'tehcir' ifadelerine yer veren Garo'ya MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay sert tepki gösterdi.

HDP'li Garo'nun 'soykırım' ve 'tehcir' ifadelerine MHP'den Sert Çıkış

HDP'li Garo Paylan, Türk ordusuna dil uzattı. Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili haddini aşan Paylan'ın  'soykırım' ve 'tehcir' ifadelerine MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 'Bu kişi özel yetiştirilmiş bir ajan provokatördür' şeklinde sert çıktı

Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili Türk ordusuna dil uzatan Garo Paylan, yargı paketi teklifi üzerine yaptığı konuşmada, haddini aşan küstah sözlerle Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Bu bir tehcirdir, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in tanımına göre, bir soykırım girişimidir. Demografiyle oynamak suçtur. İsrail de aynı argümanlarla Filistin topraklarını işgal etmektedir" şeklindeki konuşma MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Bu ifadeleri telin ediyorum. Biz, Batı'dan, Amerika'dan, ondan bundan icazet alacak değiliz. İstikbalimiz, istiklalimiz, vatanımız, ülkemizin varlığı ve birliği için mücadele veriliyor. Türkiye, Suriye'nin güvenliği, Suriye'nin kuzeyinde yaşayan insanların huzur ve güvenliği, bölgenin barışı için bu mücadeleyi veriyor"  diyerek haddini bildirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise HDP'li milletvekilinin sözlerini kınadı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, "Tehcir olduğunu söylüyor. Bu ülkenin en önemli yaralarından biri olan tehcir konusunu alet ediyor, ne alakası var tehcirle? O toprakları o hale getiren, Suriye'nin o bölgesini böylesine terörize eden biz miyiz? PKK ve YPG, o bölgeyi bu hale getirdi. Soykırım bu ülke insanı için kullanılabilecek en ağır sözdür. Bunun adı bölücülüktür. Bu millete haksızlık yapmayın" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaptığı konuşmada HDP'li Paylan'a kısmen destek vererek, "Ancak düşünceyi yargılamak ve cezalandırmak da ona yakın bir şeydir. Bazı ifadelerini kabul etmiyorum. Söylediği çok doğru şeyler de var. Ama burası Meclis ise konuşma yeriyse herkes düşüncesini özgürce söyleyecek" ifadesini kullandı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325