“Hükümet acilen esnaf için teşvik ve destek paketi Açmalı”

Bedri Yaşar, Esnaf ve sanatkâr kesimi Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, “Hükümet acilen esnaf için teşvik ve destek paket açıklamalı” ifadelerini kullandı.

Siyaset 30.07.2019, 00:27
“Hükümet acilen esnaf için teşvik ve destek paketi Açmalı”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, esnaf ve sanatkâr kesiminin Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, öncelikle kendi geçimlerini sağlamak amacıyla kurulan bu küçük işletmelerin, daha sonra ortaya çıkan olumlu ekonomik gelişmelerle birlikte önemli ölçüde üretim yapan ve istihdam sağlayan kuruluşlar haline geldiğini söyledi.

Türkiye genelinde 1milyon 910 bin iş yerinde 1 milyon 775 bin esnaf ve sanatkârın hizmet verdiğine dikkat çeken Bedri Yaşar, Samsun’da 38 bin 800 işyerinde, yaklaşık 35 bin 964 esnaf ve sanatkârın evine ekmek götürmeye çalıştığını belirtti.

ESNAF VE SANATKAR KISMA SAHİP ÇIKILMALIDIR

Yaşar, esnaf ve sanatkâr kesiminin KOBİ’lerle birlikte ülkemizde toplam istihdamın yüzde 65’lik bölümünü oluşturmakta ve yüzde 35’lik toplam katma değer sağlamakta olduğuna da işaret ederek, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu kesimin önemi ortadadır. Küreselleşmeyle birlikte her ne kadar emeğin yerini teknoloji almış olsa da esnaf ve sanatkâr kesime sahip çıkılmalıdır. Ülkemizde, hükümetin politikaları nedeniyle sık sık yaşanan ekonomik krizler en fazla esnaf ve sanatkâr kesimini etkilemektedir. Samsun’da 2019 yılının ilk altı aylık döneminde 245 esnaf ve sanatkârımız maalesef kepenk kapatmıştır. Bu sayı Türkiye genelinde aynı dönemde 53 bin 420’ye çıkmıştır. Bu çok üzüntü verici bir durumdur. Kapanan bu kepenklerin nedeni tamamen ekonomiktir. Ülkemizde uzun süredir yaşanan ekonomik kriz esnaf ve sanatkâr kesimini vurmuştur." dedi.

İFLAS KAÇINILMAZ HALE GELDİ

Samsun Milletvekili Yaşar, Esnaf ve sanatkâr kesiminin izlenen bu yanlış hükümet politikaları karşısında teşvik ve destek sağlanmadan ayakta kalması ve işlerini sürdürmesinin mümkün olmadığını, Bu nedenle, hükümet esnaf ve sanatkâra yönelik yeni bir teşvik ve destek paketinin açıklanması gerektiğini belirterek, "Ağır ekonomik şartlar karşısında bugün vergi ve Bağ-Kur primi esnaf ve sanatkâr kesimi için büyük bir yük haline gelmiştir. Haksız rekabet ve piyasada yaşanan nakit sıkıntısı bugün esnaf ve sanatkâr kesiminin en büyük düşmanı haline gelmiştir. Bir de bütün bunlara işçi, memur, emekli ve çiftçi kesimi ile birlikte dar gelirli kesimin alım gücünün düşmesi eklenince, esnaf ve sanatkâr kesiminde iflaslar kaçınılmaz hale gelmektedir. " dedi.

Hükümet mutlaka çalışma yaparak, kepenk kapatmaların önüne geçmesi ve esnaf ve sanatkâr kesimini düşmüş olduğu bu bataklıktan kurtarması gerektiğini belirten Yaşar, "Hükümeti bu konuda acilen önlem almaya ve esnaf ve sanatkâr kesiminin başta finansman sorunu olmak üzere yaşamakta oldukları bütün sorunlarını çözüme kavuşturmaya davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)