Alexa

Hükümet, çeltik taban fiyatlarını hasat öncesi açıklasın

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Hükümetin çeltik taban fiyatlarını hasat öncesi açıklaması gerektiğini, Çeltik taban fiyatlarının en az 3500-4000 TL olarak belirlenmesi üreticilerin talebi bu doğrultuda olduğunu belirtti.

Hükümet, çeltik taban fiyatlarını hasat öncesi açıklasın

Hükümetin çeltik taban fiyatlarını hasat öncesi açıklamasını Çeltik taban fiyatlarının ise en az 3.5-4 tl   olarak belirlenmesi üreticilerin talebi olduğuna dikkat çeken İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ayrıca çeltik desteklerinin yaklaşık 10 yıldır aynı ve 10 TL olarak yapıldığını belirtti.

Çeltik hasadına çok az bir zaman kaldığına dikkat çeken Yaşar, Bu nedenle, hükümet çeltik taban fiyatlarını hasat öncesi açıklanması gerektiğini söyledi.

Geçen yıl 17 Ekim 2019 tarihi itibariyle emanet alımlar başladığını ve 15 Kasım 2019 tarihinde de taban alım fiyatları açıklandığını belirten Yaşar; "yani geçen sene taban fiyatlar hasat sonrası açıklanmıştır. Bu sene de hükümetin aynı şeyi yapmasını istemiyoruz. Fındık taban fiyatlarında olduğu gibi çeltik taban fiyatlarının da hasat öncesi açıklanmasını bekliyoruz." dedi.

Türkiye genelinde 1 milyon 50 bin 420 dekar alanda, samsun geneline de 185 bin dekar alanda çeltik üretimi yapıldığına işaret eden Bedri Yaşar, "Samsun, ülkemizde en büyük üreticilerden birisi konumundadır. Geçen yıl üreticilerimiz 133 bin ton çeltik üretimi gerçekleştirilmiştir. Türkiye genelinde geçen yıl toplam 940 bin ton çeltik üretimi gerçekleştirilmiştir. Yani bu üretimler göz önünde tutulduğunda nüfusun önemli bir bölümü geçimini çeltik üretiminden sağlamaktadır." dedi.

2019 yılında daha önceki yıllara oranla girdiler yükseldiğini, gübre ve elektrikte yüzde 60-70’lere varan oranda artışlar olduğunu, İlaç, mazot, icar ve işçilik maliyetleri arttığını, enflasyonun durumu derken Bu artışlarla bir kilo çeltiğin maliyeti 2300-2500 TL olduğunu söyleyen İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, açıklamasını şöyle bitirdi:

Bu nedenle, Üreticilerimizin talebi çeltik taban fiyatlarının en az 3.5-4 tl olarak açıklanması yönündedir. Ayrıca çeltik desteklerinin yaklaşık 10 yıldır aynı ve 10 TL olarak yapıldığını belirten üreticiler bu destek miktarının da artırılmasını istemektedir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 16:02
YORUM EKLE

banner331