Alexa
banner314

HÜKÜMET ÖCALAN'LA ANLAŞTI

Çözüm Sürecindeki yol haritası konusuda Hükümet ile Öcalan anlaştı.

HÜKÜMET ÖCALAN'LA ANLAŞTI
banner327
Çözüm Sürecindeki yol haritası konusuda Hükümet ile Öcalan anlaştı. İlk madde "Müzakere başlar"
Bu hafta sonu Kandil'de KCK yetkilileriyle görüşecek olan HDP heyeti, hükümetin üzerinde çalışmalarını tamamladığı yol haritası taslağını da beraberinde götürecek. HDP’li Pervin Buldan kendileri ile paylaşılan planın ilk maddesinin “Müzakere” olduğunu belirtti.

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan çözüm sürecinin yol haritasını oluşturan metnin bir kısmını hükümetin kendilerine verdiğini belirtti. Bu hafta sonu Kandil’e gidecek olan HDP heyeti metni PKK yöneticileri ile görüşecek. Heyet döndükten sonra 21 Ekim’de de İmralı’ya gidecek.

İLK MADDE "MÜZAKERELER BAŞLAR"

Kandil ve İmralı’ya giden heyette yer alan Buldan, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada yol haritasının ilk maddesinin “Müzakereler başlar” olduğunu söyledi.

ÖCALAN'IN KOŞULLARI DEĞİŞECEK Mİ?

Buldan “Müzakerelerin başlaması için Sayın Öcalan’ın koşullarında değişiklik yapılması, başka heyetlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve gazeteciler ile görüşmesine olanak tanınması gerekiyor” dedi.

DEVLET VE ÖCALAN MUTABAKATA VARDI

Yol haritası konusunda devlet ile Öcalan arasında mutabakata varıldığını söyleyen Buldan, taslak metnin içinde tarihleriyle 6 aşamayı barındıran giriş bölümünü, Kandil’e götürmek istediklerini söyledi. Buldan, hafta sonu Kandil’de yapılacak görüşmelerde yol haritasını ele almayı planladıklarını belirtti.

KCK’DAN BİRİ GÖRÜŞSÜN

Buldan, Öcalan’ın görüşmesi gereken kesimler arasında Kandil’deki KCK yetkililerinin mutlaka yer alması gerektiğini de belirtti. “Madem kendisi çıkarılmıyor, oradan birini getirsinler. Bunun kamuoyuna açık, herkesin bilgisi dahilinde yapılması da şart değil.Öcalan’ın özgürlüğünü tartışmak istiyoruz. Sürecin tamamlandığı aşamada bu gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

ATALAY: SÜREÇTE HAREKETLİLİK OLACAK

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Akil İnsanlar Heyeti ile yeniden toplantılar yapılacağını ve çözüm sürecinde önümüzdeki günlerde hareketlilik olacağını söyledi.

Atalay, “Yol haritası büyük oranda hazırlandı. Karşı tarafla, siyaset ve örgüt kesimiyle bunlar tartışılıyor. Yeni diyaloglar gündemde. Çözüm süreci hareketliliğini önümüzdeki günlerde siz de göreceksiniz. Çözüm sürecinde zaaf yok. Önceden belirlenen takvim yürüyor” dedi.

KOŞULLARI DEĞİŞMEYECEK

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının değişeceği iddialarına ilişkin Atalay, "Böyle bir şey söz konusu değil" dedi. Yeni cezaevine götürüleceği haberlerini de yalanladı.

GENELKURMAY: TERÖRİSTLER ANKARA'DA BAYRAK İNDİRDİ

Genelkurmay Başkanlığı, teröristlerin Ankara’da bayrak indirdiğini açıkladı. "Bölücü terör örgütü mensubu dört terörist tarafından, Ankara Altındağ Belediyesi Anaokulu'nda bayrak direğinde asılı bulunan Türk bayrağı, ipi kesilerek indirilmiştir. Olayla ilgili dört kişi yakalanmış, ikisi hakkında yasal işlem başlatılmış, diğer ikisi serbest bırakılmıştır" denildi. Teröristlerin Muş Bulanık’ta da bir kişiyi kaçırdığı belirtildi.

ROMA'DA TÜRK MÜŞAVİRLİĞİNE SALDIRI




İtalya'nın başkenti Roma'da korsan göstericiler Repubblica Meydanı’ndaki Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği ofisine saldırdı. Saldırıyı Twitter hesabından duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik "20 kişilik PKK'lı grup, müşavirlik önünde düzenledikleri eylem sırasında binaya saldırıda bulundu. Binamıza sis bombası atıldı. Bu saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

İtalyan yetkililer "Binaya boyalı saldırıda bulundu" açıklaması yaptı. Polisin, Roma Büyükelçiliği ve Kültür Müşavirliği önündeki güvenlik önlemlerini artırdığı belirtilirken Türkiye'nin Venedik'teki fahri başkonsolosluğunun önüne de provokatif yazılar yazıldığı belirtildi. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Esin Zeynep Dinçer'in Türkiye'de bulunduğu öğrenildi.Bugün Gazetesi



Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 08:53
YORUM EKLE

banner307

banner325